Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... VA ROG O PARERE AVIZATA-ESTE LEGAL SAU NU?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

VA ROG O PARERE AVIZATA-ESTE LEGAL SAU NU?

Eu sunt politist (MAI) iar sotul este militar (MApN). Amandoi suntem mutati in interesul serviciului in alta localitate decat cea de domiciliu. Suntem de loc din Bucuresti si suntem mutati in Iasi. Locuim cu chirie intr/un apartament de doua camere pentru care am incheiat contract de inchiriere cu proprietarul. Pentru a beneficia de indemnizatie de chirie, (reglementat la MAI de HG 284/2005 iar la MApN de HG 1867/2005), amandoi avem nevoie de un contract de inchiriere.
Drept urmare, fiind mutati la date diferite, eu am incheiat un contract de inchiriere in luna decembrie 2008 iar sotul in luna ianuarie 2009. Contractul a fost incheiat cu acelasi proprietar, pe acelasi apartament de 2 camere datorita faptului ca locuim impreuna. Toate aliniatele evidentiate in cele doua Hotarari de Guvern sunt indeplinite cumulativ...." a) nu efectueaza naveta la si de la locul de munca din/in localitatea de domiciliu;
b) politistul ori sotia/sotul acestuia/acesteia nu detine locuinta proprietate personala in localitatea in care a fost numit in prima functie sau mutat in interesul serviciului;
c) unitatea de politie in care politistul este incadrat nu are posibilitatea sa ii asigure acestuia si, dupa caz, membrilor familiei sale spatiu de locuit corespunzator;
d) politistul ori sotia/sotul acestuia/acesteia nu are atribuita, prin contract de inchiriere, o locuinta din fondul locativ de stat in localitatea unde a fost numit in prima functie sau mutat in interesul serviciului;
e) politistul ori sotia/sotul acestuia/acesteia are un contract de inchiriere, altul decat cel prevazut la lit. d), incheiat si inregistrat la administratia financiara in conditiile legii;
f) si-a stabilit resedinta in localitatea in care a fost numit in prima functie sau mutat in interesul serviciului, la adresa locuintei inchiriate potrivit lit. e). "

Problema este la mine, mi s-a spus ca nu as avea dreptul la aceasta compensatie din doua motive:
1. Contractul de inchiriere nu este legal si in acelasi timp valabil pt ca a fost incheiat cu acelasi locator si pe acelasi apartament
2. Daca eu as beneficia de aceasta compensatie, sotul nu ar mai avea dreptul la ea si invers cu toate ca ne sunt aplicabile doua reglementari legale diferite, suntem din doua ministere diferite si fiecare la randul lui intruneste cumulativ toate alineatele din HG care dau dreptul fiecaruia la aceasta compensatie.

In caz ca se persista in decizia ca nu am dreptul la aceasta compensatie de chirie, ce posibilitati de a-mi revendica drepturile as avea si daca as avea sanse de reusita.

Va multumesc anticipat.

Hotărâre nr. 1867/2005 din 22/12/2005
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 62 din 24/01/2006 privind stabilirea cuantumului şi condiţiilor de acordare a compensaţiei lunare pentru chirie cadrelor militare în activitate din Ministerul Apărării Naţionale

Art. 5. - În situaţia în care atât soţul, cât şi soţia sunt cadre militare în activitate, având dreptul la compensaţia lunară pentru chirie potrivit prezentei hotărâri, şi locuiesc împreună, se acordă o singură compensaţie lunară pentru chirie raportată la solda lunară brută mai mare.

Hotarare care se aplica si la institutiile MAI.