Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Se plateste taxa auto de 2 ori??
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Se plateste taxa auto de 2 ori??

Buna seara. Intentionez sa achizitionez o masina adusa din afara dar care a fost inmatriculata o data de catre actualul proprietar (el asa spune si am vazut ca masina are placute de inmatriculare de Romania). Daca el a platit aceasta taxa aveti idee pe mine cat ma mai costa sa o trec pe numele meu? Ce alte taxe trebuie sa mai platesc? Si intrebarea finala: mai platesc eu taxa de mediu sau cum D-zeu ii zice...???
Daca a platit vanzatorul timbrul de mediu (sa va arate chitanta), dvoastra nu mai platiti.
Putea sa nu o plateasca din moment ce masina are nr de inmatricuare de AG....??
Inainte de 2007 nu exista taxa, apoi au fost cazuri de scutire pentru unele categorii de autovehicule. Mai putea plati si recupera in instanta banii. Daca masina se incadreaza in vreunul din aceste cazuri, trebuie sa platiti.
Daca e platit si nerecuperat, nu trebuie sa platiti.