Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Perioade asimilate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Perioade asimilate

"Studiile postuniversitare de specializare" care dau dreptul de a profesa in alta specializare sunt considerate sau nu perioade asimilate, de vreme ce se poate ocupa in baza lor o alta ocupatie???
1. Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice spune:

Art. 49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma;

(2) Asiguratii care au absolvit mai multe institutii de invatamant superior, conform prevederilor alin. (1) lit. b), beneficiaza de asimilarea, ca stagiu de cotizare, a unei singure perioade de studii, la alegere.

(3) Persoanele prevazute la alin.(1) beneficiaza de perioadele asimilate daca in aceste perioade nu au realizat stagii de cotizare in conditiile prezentei legi.

2. Asadar este vorba de invatamanul universitar si nu postuniversitar.

3. Pentru pensii nu conteaza ce studii aveti, ce functii si ce ocupatie ci numai contributia pe care o platiti pentru pensie.
In afara de perioadele de contributii efective pentru pensii, cand se calculeaza pensia la sfarsitul perioadei active, se adauga la vechime si perioadele asimilate, respectiv perioada studiilor? Daca masteratul

www.avocatnet.ro/content/for...

ar putea fi considerat perioada asimilata studiilor, studiile postuniversitare de specializare de ce nu?? O specificare clara in lege care da si care ba ar fi fost binevenita.
Garname, utilizator
1. In raspunsul meu am redat din Legea 263/2010:
(2) Asiguratii care au absolvit mai multe institutii de invatamant superior, conform prevederilor alin. (1) lit. b), beneficiaza de asimilarea, ca stagiu de cotizare, a unei singure perioade de studii, la alegere.

2. Studiile postuniversitare (masterat si doctorat) fiind dupa studiile universitare nu mai pot fi considerate si ele perioade asimilate stagiului de cotizare deoarece se ia in consioderare o singura perioada de studii.

4. Perioadele asimilate stagiului de cotizare sunt valorificate in cazul pensiei pentru limita de varsta.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane