Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Salariul minim pe economie la 22.07.1992
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Salariul minim pe economie la 22.07.1992

Buna ziua!

Am nevoie urgenta de o informatie pe care , se pare, nu o pot gasi nicaieri. M-ar interesa sa aflu cat era salariu minim pe economie la 22.07.1992 si princ ce HG a fost stabilit acest salariu. In speranta ca ma veti ajuta, va multumesc anticipat.
Raspuns: salariul de baza minim brut pe tara, pentru un program complet de lucru de 170 ore, in medie pe luna, se stabileste la 11.200 lei lunar, care cuprinde si compensatia de 1.790 lei lunar, ceea ce reprezinta 65,90 lei pe ora, prin Hotarârea nr. 218 din 30/04/1992 ptr. perioada 01.05.1992 - 01.09.1992.

1. Hotarâre nr. 19 din 18/01/1992
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 7 din 24/01/1992
cu privire la stabilirea salariului de baza minim brut pe tara si a coeficientului de indexare a salariilor pentru perioada ianuarie-aprilie 1992

Art. 1. - (1) Incepand cu data de 1 ianuarie 1992, salariul de baza minim brut pe tara este de 8.500 lei lunar pentru un program complet de lucru de 170 ore, in medie pe luna, ceea ce reprezinta 50 lei/ora.
(2) In cazul in care programul de munca este, potrivit legii, mai mic de 8 ore zilnic, salariul de baza minim brut orar se calculeaza de catre agentii economici prin raportarea salariului minim brut pe tara, prevazut la alin. (1), la numarul mediu de ore lunar, potrivit programului legal de lucru aprobat.
(3) Persoanele juridice si persoanele fizice, care angajeaza personal salariat cu program complet sau program partial, nu pot negocia si stabili salariul de baza prin contractul individual de munca sub salariul de baza minim brut orar pe tara.
Art. 2. - (1) La societatile comerciale cu capital majoritar de stat si regiile autonome la care salariile se stabilesc prin negociere, fondul destinat platii salariilor pentru care nu se plateste impozitul suplimentar, prevazut prin sistemul de stabilire a fondului de salarii in anul 1992, se determina lunar pe baza fondului de salarii de referinta si a coeficientului de indexare de 25%, reprezentand 50% din cresterea prognozata a preturilor de consum in perioada noiembrie 1991 - aprilie 1992, fata de luna octombrie 1991.
(2) Coeficientul de indexare prevazut la alin. (1) poate fi corectat pe baza propunerilor Comisiei Nationale pentru Indexare constituita potrivit Hotararii Guvernului nr. 843/1991.

2. Hotarâre nr. 218 din 30/04/1992
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 89 din 11/05/1992
pentru modificarea, incepand cu 1 mai 1992, a coeficientului de indexare a salariilor si a salariului de baza minim brut pe tara prevazut de Hotararea Guvernului nr. 19/1992

Art. 1. - (1) Pentru perioada mai - august 1992, la societatile comerciale cu capital majoritar de stat si regiile autonome la care salariile se stabilesc prin negociere, fondul total destinat platii salariilor pentru care nu se plateste impozit suplimentar se determina pe baza fondului de salarii de referinta din luna octombrie 1991 si a coeficientului de indexare de 65%, fata de aceeasi perioada, reprezentand o crestere de 17,4% fata de luna aprilie 1992.
(2) Coeficientul de 65% prevazut la alin. (1) asigura:
a) compensarea in proportie de 100% a cresterii preturilor si tarifelor la produsele si serviciile subventionate, precum si la sortimentele de carne si produse din carne nesubventionate, in suma de 1.790 lei brut lunar;
b) indexarea cu 7,8% a salariilor, care reprezinta jumatate din cresterea prognozata a preturilor si tarifelor la produsele si serviciile nesubventionate, in perioada mai-august 1992, fata de luna aprilie 1992.
Art. 2. - Incepand cu data de 1 mai 1992, salariul de baza minim brut pe tara, pentru un program complet de lucru de 170 ore, in medie pe luna, se stabileste la 11.200 lei lunar, care cuprinde si compensatia de 1.790 lei lunar, ceea ce reprezinta 65,90 lei pe ora.

3. Hotarâre nr. 499 din 28/08/1992
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 216 din 31/08/1992
cu privire la compensarea si indexarea salariilor si stabilirea salariului de baza minim brut pe tara, pentru perioada 1 septembrie - 31 decembrie 1992

Art. 1. - (1) Pentru perioada 1 septembrie - 31 decembrie 1992, societatile comerciale cu capital majoritar de stat si regiile autonome, la care salariile se stabilesc prin negociere, vor calcula fondul destinat platii salariilor pentru care nu platesc impozit suplimentar, prin majorarea fondului de salarii determinat lunar, asa cum s-a procedat pina la data de 1 septembrie 1992 in baza Hotaririi Guvernului nr. 21/1992 si a coeficientului de indexare de 65% stabilit pentru perioada mai - august 1992, cu suma rezultata din inmultirea numarului mediu scriptic de personal din fiecare luna cu valoarea compensarii-indexarii medii pe salariat de 3.750 lei lunar brut, care reprezinta, la nivelul economiei, o crestere medie a salariilor de 15,3%.
(2) Suma calculata potrivit alin. (1) asigura acordarea compensarii-indexarii salariilor, fara suportarea unui impozit suplimentar, in valoare de 3.750 lei brut in medie pe salariat, reprezentind:
a) 1. 00 lei lunar pentru compensarea in proportie de 100% a cresterii preturilor si tarifelor la produsele si serviciile subventionate, reprezentind o crestere medie a salariilor de 4,5%;
b) 2. 50 lei lunar brut pentru indexarea proportiei de 50% din cresterea prognozata a preturilor si tarifelor, la produsele si serviciile nesubventionate, reprezentind o crestere medie a salariilor de 10,8%.
(3) Pe baza prevederilor alin. (1) si (2), societatile comerciale cu capital majoritar de stat si regiile autonome, la care salariile se stabilesc prin negociere, vor hotari, impreuna cu sindicatele, modalitatile de compensare si indexare a salariilor in suma fixa sau in procent, precum si valoarea acestora, tinind seama de posibilitatile financiare proprii in perioada septembrie - decembrie 1992.
(4) Compensarea-indexarea ce se vor stabili potrivit alin. (3) se platesc pentru luna septembrie 1992 o data cu plata avansului pentru aceasta luna.
(5) In functie de evolutia efectiva a preturilor de consum, in perioada septembrie - decembrie 1992, valoarea compensarii-indexarii prevazuta la alin. (1) poate fi corectata pe baza propunerilor Comisiei Nationale pentru Indexare constituite potrivit Hotaririi Guvernului nr. 843/1991.
Art. 2. - Potrivit prevederilor art. 1 alin. (3) din Legea nr. 58/1992 si art. 1 alin. (3) din Hotarirea Guvernului nr. 314/1992, salariile personalului din institutiile finantate de la buget, precum si cele ale personalului din cadrul regiilor autonome cu specific deosebit, vor fi compensate-indexate, incepind cu data de 1 septembrie 1992, in aceeasi proportie cu cresterea medie a salariilor prevazute la art. 1 alin. (1).
Art. 3. - Transele de venituri individuale lunare impozabile ce se vor aplica incepind cu drepturile lunii septembrie 1992, stabilite in baza procentului de compensare-indexare a salariilor prevazut la art. 1 alin. (1), sint cele din anexa.
Art. 4. - Se recomanda unitatilor cu capital majoritar privat, cooperatiste si obstesti, sa aplice compensarea-indexarea salariilor tinind seama de prevederile prezentei hotariri.
Art. 5. - (1) Incepind cu data de 1 septembrie 1992, salariul de baza minim brut pe tara este de 12.920 lei lunar pentru un program complet de lucru de 170 ore, in medie pe luna, ceea ce reprezinta 76,00 lei/ora.
(2) In cazul in care programul de munca este, potrivit legii, mai mic de 8 ore zilnic, salariul de baza minim brut orar se calculeaza de catre agentii economici prin raportarea salariului minim brut pe tara, prevazut la alin. (1), la numarul mediu de ore lunar potrivit programului legal de lucru aprobat.
(3) Persoanele juridice si persoanele fizice, care angajeaza personalul salariat, cu program complet sau program partial, nu pot negocia si stabili salariul de baza prin contractul individual de munca sub salariul de baza minim brut orar pe tara.

Hotarâre nr. 774 din 27/11/1992
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 310 din 28/11/1992
cu privire la compensarea si indexarea salariilor si stabilirea salariului de baza minim brut pe tara, pentru perioada 1 noiembrie - 31 decembrie 1992

Art. 1. - (1) Pentru lunile noiembrie-decembrie 1992, societatile comerciale cu capital majoritar de stat si regiile autonome, la care salariile se stabilesc prin negociere, vor calcula fondul destinat platii salariilor pentru care nu platesc impozit suplimentar, prin majorarea fondului de salarii de referinta cu coeficientul de indexare de 65% stabilit pentru perioada mai-august 1992, la care se va adauga suma rezultata din inmultirea numarului mediu scriptic de personal din fiecare luna cu valoarea compensarii-indexarii medii pe salariat de 9.000 lei lunar brut. Compensarea-indexarea de 9.000 lei lunar brut rezulta din insumarea compensarii-indexarii medii de 3.750 lei lunar, pentru perioada septembrie-octombrie 1992, cu valoarea compensarii-indexarii de 5.250 lei lunar, cit rezulta in medie pe salariat pentru perioada noiembrie-decembrie 1992, ceea ce reprezinta, la nivelul economiei, o crestere medie a salariilor de 17,7% fata de perioada septembrie-octombrie 1992.
(2) Pe baza prevederilor alin. (1), ca si a corectiilor ce se aduc fondului destinat platii salariilor pentru care nu se plateste impozit suplimentar potrivit reglementarilor in vigoare, societatile comerciale cu capital majoritar de stat si regiile autonome, la care salariile se negociaza potrivit legii, vor stabili, dupa consultarea sindicatelor, modalitatile de compensare si indexare a salariilor in suma fixa sau in procent, precum si valoarea acestora, tinind seama de valoarea medie a compensarii-indexarii de 5.250 lei lunar, de nivelul salariului mediu realizat in luna octombrie 1992, precum si de posibilitatile financiare proprii in perioada noiembrie-decembrie 1992.
Art. 2. - Potrivit prevederilor art. 1 alin. (3) din Legea nr. 58/1992 si art. 1 alin. (3) din Hotarirea Guvernului nr. 314/1992, salariile personalului din institutiile publice, precum si cele ale personalului din cadrul regiilor autonome cu specific deosebit, vor fi compensate-indexate, incepind cu data de 1 noiembrie 1992, in aceeasi proportie cu cresterea medie a salariilor prevazute la art. 1 alin. (1).
Art. 3. - Transele de venituri individuale lunare impozabile ce se vor aplica incepind cu drepturile lunii noiembrie 1992, stabilite in baza procentului de compensare-indexare a salariilor prevazut la art. 1 alin. (1), sint cele din anexa.
Art. 4. - Se recomanda unitatilor cu capital majoritar privat, cooperatiste si obstesti sa aplice compensarea-indexarea salariilor tinind seama de prevederile prezentei hotariri.
Art. 5. - (1) Incepind cu data de 1 noiembrie 1992, salariul de baza minim brut pe tara este de 15.215 lei lunar pentru un program complet de lucru de 170 ore in medie pe luna, ceea ce reprezinta 89,50 lei/ora.
(2) In cazul in care programul de munca este, potrivit legii, mai mic de 8 ore zilnic, salariul de baza minim brut orar se calculeaza de catre agentii economici prin raportarea salariului minim brut pe tara, prevazut la alin. (1), la numarul mediu de ore lunar potrivit programului legal de lucru aprobat.
(3) Persoanele juridice si persoanele fizice, care angajeaza personal salariat, cu program complet sau program partial, nu pot negocia si stabili salariul de baza prin contractul individual de munca sub salariul de baza minim brut orar pe tara.