Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Conexare dosare executare silita
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Conexare dosare executare silita

Buna ziua,

Se poate face conexarea a doua dosare de executare silita care indeplinesc conditiile pentru aceasta procedura, dar in primul dosar executarea se face pe vechiul Cod de Procedura Civila, iar in al doilea, pe Noul Cod de Procedura Civila?
Daca da, care executor este competent a primi dosarele?
Multumesc.
Teoretic, nici o prevedere nu interzice conexarea unui dosar judecat sub vechea lege cu unul judecat sub noua lege de procedură (indiferent că e vorba de judecată sau de executare).
Practic însă, rămâne de văzut dacă se va admite cererea de conexare de către completul investit. Cu atât mai mult rămâne de văzut dacă executorii se vor complica cu așa ceva.

Dacă se va admite conexarea, dosarul conexat se va judeca de către instanța „mai întâi investită” (pe ambele coduri prevederea e aceeași - vezi art. 139 NCPC și art. 164 CPC din 1865), deci ar fi normal să se judece pe vechea lege.
Patrick_, utilizator