Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Furnizorul nu aplica TVA la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Furnizorul nu aplica TVA la incasare

Am cumparat marfa de la un furnizor care nu figurează in Registrul persoanelor impozabile care aplică sistemul TVA la încasare.Cum inregistrez factura de intrare?
Dar daca era vorba de un client?
Factura se inregistreaza normal. Daca firma cumparatoare este platitoare de TVA la incasare va deduce TVA la plata facturii, iar daca nu este platitoare de TVA la incasare va deduce TVA la data emiterii facturii.
Adica eu deduc tva-ul in octombrie,cand platesc factura,iar furnizorul meu(care nu este platitor de TVA la incasare),il colecteaza in septembrie,cad mi-a facturat marfa.E corect?
Daca firma dvs. este platitoare de TVA la incasare, da.
Multumesc