avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 285 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Tentativa de omor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Tentativa de omor

am un frate care este acuzat de tentativa de omor, impreuna cu un alt baiat au batut un barbat mai in varsta , respectivul baiat il acuza pe fratele meu ca l-arfi luat fortat sa bata acea persoana,cei trei au avut un conflic intr-un bar iar la plecarea spre casa fratele meu si celalalt baiat l-au batut pe acel barbat. victima a fost internata in spital 10 zile, la proces a mentionat ca ii iarta si ca nu are nici o pretentie de la ei. fratele meu a fost arestat preventiv si e inchis si acum , pana la solutionarea cazului , precizez ca baiatul cu care fratele meu a comis aceasta fapta este cu 6 luni mai mic decat fratele meu si e minor, el a fost judecat in stare de libertate, as vrea sa stiu ce sanse are fratele meu in acest proces , sau ce pedeapsa va primi. va multumesc
Vad ca e tentativa la omor. Asta inseamna ca i-a pus in primejdie viata. Chiar daca "il iarta" partea vatamata tot sta prost in dosar. E adevarat, ii foloseste cat de cat.
Pozitia partii vatamate il poate ajuta in ceea ce priveste individualizarea judiciara a pedepsei.
Deci, poate sa primeasca o pedeapsa mai mica de 7 ani si 6 luni sau in functie de ce incadrare juridica ar avea in concret.

Extrem de rar se aplica o pedeapsa cu suspendare in astfel de cazuri.
la proces a fost victima intrebata daca are vreo pretentie materiala sau juridica de la inculpat,adica de la fratele meu si victima a spus ca nu are , si avocatul a spus ca s-a inteles cu familia victimei ceea ce e adevarat, a primit daunele pe care le-a cerut,doar ca nu le-a cerut in tribunal, la tribunal nu ni s-a cerut vreo dovada precum ca am ajuns la un acord sau ca victima a primit ceva de la noi. il ajuta cu ceva ca si-a recunoscut fapta , a , la proces victima a spus ca l-a provocat si el pe fratele meu adresandu-i injurii. celalalt baiat care e minor a vrut sa recunoasca la proces ca nu l-a obligat fratele meu sa mearga cu el ci a mers de bunavoie, dar avocatul sau nu l-a lasat. Se admit in instanta ca probe inregistrarile audio?
problema este ca persoana respectiva la provocat pe fratele meu si cu o zi inainte sa se intample fapta, victima a cazut de pe niste scari si se tot plangea ca il doare spatele si respira greu, au fost si martori care au dat declaratie cu privire la acest lucru dar nu stiu daca sa luat in considerare . victima a si declarat chiar ca el la provocat pe fratele meu. as mai avea o curiozitate de ce celalalt baiat cu care a fost fratele meu este in libertate, acesta fiind mai mic cu jumatate de an, adica are 17 ani jumatate?? din cate stiam raspunzi penal de la varsta de 16 ani.
Instantele in general aplica pedepse cu executare insa daca este minor poate are noroc.
Conteaza si faptul ca a fost provocat dar nu prea mult si nu in sensul ca ar ajuta la suspendare

In esenta trebuie sa aiba noroc si circumstante favorabile.
Avocatul lui trebuie sa faca o pledoarie foarte buna si impresionanta pentru instanta.

Alte discuții în legătură

Vatamare corporala grava sau tentativa de omor? GEOSTOIAN GEOSTOIAN va rog sa ma ajutati.acum 2 sapt fratii mei au avut o altercatie la un bar.Ei. au fost primii agresati.dar in urma conflictului unul dintre agresori a fost ... (vezi toată discuția)
Tentativa de omor valy_gaby94 valy_gaby94 Tentativa de omor, victima in stare critica, transportata la spitalul judetean, care , dupa ce il tine in stare tot mai grava,dupa 6 zile il trimite la Iasi( ... (vezi toată discuția)
Comparatie intre pedepse aplicate - tentativa omor calificat si omor calificat melinaR melinaR nepotul meu e in puscarie pentru tentativa de omor califica aceasta a fost incadrarea pusa de procurorul de caz si nu a mai fost schimbata de si victima nu a ... (vezi toată discuția)