avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... stenografierea dezbaterilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

stenografierea dezbaterilor

Conform art. 149 C. pr. civ., partea poate solicita stenografierea dezbaterilor, aplicandu-se procedura privind expertii.
Astfel, instanta, admitand, mi-a pus in vedere sa depun o lista cu stenografi atestati din care sa aleaga.
Problema mea este ca nu stiu unde sa gasesc o astfel de lista, sau macar 1-2 stenografi.

Va rog, daca stiti, ajutati-ma in acest sens

Multumesc,
George
Cel mai recent răspuns: Maria Marcu , Alte profesii 22:27, 27 Noiembrie 2010
La noi in tara nu cred ca exista o lista cu stenografi autorizati.
Exista persoane care au urmat cursuri de stenografie dar nu am auzit sa fie si autorizate
Incercati sa contactati Ministerul Justitiei, si solicitati aceasta informatie; teoretic ar trebui sa existe stenografi atestati.

Av. Cermak
de ce considerati ca va este necesara stenografierea dezbaterilor?
tot respectul pentru @stanca nistor... poate ne spune si cum se scrie stenograma.
Eu stiam ca grefierul se ocupa de acest aspect.
Da, dar stenografia este o profesie care implică pregătire serioasă în domeniu, precum şi o muncă deosebit de dificilă, atât în momentul stenografierii, cât, mai ales, în procesul de descifrare a stenogramei, aspecte care nu sunt cunoscute de toată lumea. Ca atare, nu se încumetă oricine să practice o asemenea profesie.

Alte discuții în legătură

..stenografierea dezbaterii ..!! tutu12 tutu12 ..Pentru a responsabiliza si a atrage atentia unor erori evidente de care sa se tina cont la urmatoarele cai de atac , [b]conform art.149. C p civila poate ... (vezi toată discuția)
O mica nelamurire despre declaratie MAdina MAdina daca persoana care urmeaza sa dea o declaratia sau sa retraga o plangere nu poate scrie datorita unei probleme medicale temporare (ex: mana in ghips) ,se poate ... (vezi toată discuția)
Caut penalist incisiv PARTEVATAMATA2010 PARTEVATAMATA2010 Caut avocat pentru recurs impotriva rezolutiei procuraturii de NUP (vezi toată discuția)