Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la incasare - facturi neincasate de 90 zile
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la incasare - facturi neincasate de 90 zile

O societate platitoare de TVA la incasare a emis facturi pe care nu le-a incasat de mai mult de 90 de zile. Avand in vedere ca TVA va deveni exigibila luna viitoare, societatea poate sa storneze aceste facturi si sa refactureze pentru a evita plata TVA inainte de incasare?
Daca este facturat un serviciu prestat,cum justificati stornarea?Daca ati facturat vanzare de produse este posibil ca ele sa nu mai fie in stocul cumparatorului si sa nu-i convina sa stornati factura.
In afara asta ar fi o operatiune fictiva din punctul meu de vedere.
Prin urmare nu va sfatuiesc sa faceti acest demers.