Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Proprietatea comuna intr-un bloc de locuinte
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Proprietatea comuna intr-un bloc de locuinte

Sunt proprietara unui apartament aflat la etjul1 a unui bloc de locuinte care are la parter spatii comerciale. Doresc sa repar partea exterioara a balconului iar intrebarea mea este: cei care au inchiriate statiile comerciale, situate sub balconul meu, trebuie sa contribuie si ei la aceasta mica reabilitare? (unul dintre acesti chiriasi are prinsa o antena de balcon, iar altul are o reclama) Din cate am citit eu, fatada blocului, inclusiv fatada balcoanelor, sunt parti comune intr-un imobil. Precizez ca nu exista asociatie de locatari.

Multumesc anticipat!
In conditiile in care la nivelul imobilului de locuit in comun,nu exista infiintata entitate juridica,pe cale de consecinta nu va puteti prevala de normele care guverneaza infiintarea,organizarea si functiobarea asociatiilor de proprietari
Puteti solutiona problema cu care va confruntati fie amiabil,fie in instanta de judecata
Daca condominiu are SPATII COMERCIALE (deci nu un spatiu) la parter inseamna ca sunt cel putin 3 proprietari, dumneavoastra si cele doua (minim) spatii comerciale, daca este asa trebuia sa existe asociatie de proprietari conform Legii 230/2007:
Art. 1. - Prezenta lege reglementeaza aspectele juridice, economice si tehnice cu privire la infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari, precum si modul de administrare si de exploatare a cladirilor de locuinte aflate in proprietatea a cel putin 3 persoane fizice sau juridice, de drept public ori de drept privat, inclusiv in cazul celor care au in structura lor si spatii cu alta destinatie decat aceea de locuinta.
Art. 2. - In conditiile art. 1, datorita starii de indiviziune fortata, proprietarii au obligatia sa ia masuri cu privire la drepturile si obligatiile comune ce le revin tuturor asupra proprietatii comune. In acest scop, proprietarii se pot asocia in asociatii de proprietari cu personalitate juridica.

Atunci trebuie sa va supuneti acestei legi, iar partea exterioara a cladirii intra in proprietatea comuna si ea nu poate fi reparata sau modernizata DECAT de asociatie, adica platita de catre toti proprietarii:
Art. 3. - In sensul prezentei legi, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele semnificatii:
a) cladire-bloc de locuinte-condominiu - proprietatea imobiliara formata din proprietati individuale, definite apartamente sau spatii cu alta destinatie decat aceea de locuinte, si proprietatea comuna indiviza. Poate fi definit condominiu si un tronson cu una sau mai multe scari, din cadrul cladirii de locuit, in conditiile in care se poate delimita proprietatea comuna;
b) proprietate individuala - apartamentul sau spatiul cu alta destinatie decat aceea de locuinta, parte dintr-o cladire, destinata locuirii sau altor activitati, care impreuna cu cota-parte indiviza din proprietatea comuna constituie o unitate de proprietate imobiliara. Cu exceptia unor situatii pentru care exista alte prevederi exprese in prezenta lege sau in acordul de asociere, dreptul de proprietate asupra unei proprietati individuale dintr-un condominiu trebuie considerat in acelasi mod ca si dreptul de proprietate asupra altor bunuri imobile;
c) proprietate comuna - toate partile dintr-un condominiu care nu sunt apartamente sau spatii cu alta destinatie decat aceea de locuinta;
d) proprietate comuna aferenta tronsoanelor sau scarilor care nu poate fi delimitata - cel putin o instalatie pe verticala care alimenteaza in comun tronsoane ori scari sau parti de constructie comune tronsoanelor ori scarilor, care nu pot fi definite separat din punct de vedere fizic ca pozitie si suprafata;
e) cota-parte indiviza - cota-parte de proprietate care ii revine fiecarei proprietati individuale din proprietatea comuna si este egala cu raportul dintre suprafata utila a proprietatii individuale si totalul suprafetelor utile ale tuturor proprietatilor individuale;

Atentie, ca orice "imbunatatire" pe care o faceti se poate intoarce impotriva dumneavoastra, adica:
Art. 11. - (1) Proprietarul poate aduce imbunatatiri sau modificari proprietatii sale individuale, cu respectarea prevederilor legale referitoare la autorizarea de catre autoritatea publica locala a modificarilor constructive, fara a pune in pericol integritatea structurala a cladirii sau a altor proprietati individuale.
(2) Proprietarul nu poate schimba aspectul sau destinatia proprietatii comune fara a obtine mai intai acceptul din partea asociatiei de proprietari.
Art. 17. - Daca proprietarul unui apartament ori spatiu sau oricare alta persoana care actioneaza in numele sau provoaca daune oricarei parti din proprietatea comuna sau unui alt apartament ori spatiu, respectivul proprietar sau respectiva persoana are obligatia sa repare stricaciunile ori sa plateasca cheltuielile pentru lucrarile de reparatii.
Art. 18. - In cazurile in care in cladirile de locuinte unul dintre proprietari sau chiriasi impiedica, cu buna-stiinta si sub orice forma, folosirea normala a cladirii de locuit, creand prejudicii celorlalti proprietari ori chiriasi, dupa caz, proprietarii sau reprezentantul legal al acestora pot solicita instantei sa hotarasca masurile pentru folosirea normala a cladirii, precum si plata daunelor.