Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Ce impozit are o semiremorca?
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Ce impozit are o semiremorca?

o semiremorca cu 3 axe si masa total autorizata de peste 38 tone , unde o incadram la ce mijloace de transport si ce impozit are?
Daca are ax(e) motor(oare) cu sistem de suspensie pneumatică sau echivalentele recunoscute, taxa este 1984 lei/an iar daca are alte sisteme de suspensie pentru axele motoare axa este 3012 lei/an.

(Conform art. VI din OUG. 125/2011: Pentru anul 2012, nivelul impozitelor prevăzute la art. 263 alin. (4) şi (5) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, va fi stabilit prin hotărâri ale consiliilor locale, adoptate în termen de 30 de zile de la data publicării prezentei ordonanţe de urgenţă în Monitorul Oficial al României, Partea I.)

[ link extern ]