Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Dezmembrarea proprietatii comune
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Dezmembrarea proprietatii comune

buna ziua locuiesc intrun imobil unde suntem doi proprietari, casa cu etaj,parterul casei este a mea iar etajul are alt proprietar,mai avem curte in curte doua garaje,iar in cf. 1/2 este partea mea si 1/2 partea celuilalt,intrebarea mea este cum putem impartii legal? daca pentru dezmembrare trebuie sa dea acordul si celalalt proprietar? sau daca pot sa vand partea mea altcuiva? Multumesc.
Pai daca in CF este prevazut ca jumatate este al dumneavoastra si cealalta jumatate a vecinului, asta este, sunteti proprietar pe ceea ce aveti in acte. Ce sa impartiti si cu cine sa impartiti?
problema este ca nu este prevazut in cf.care parte este a mea exista o singura cf din care rezulta ca jumatate este a mea si nu rezulta care anume este partea mea.si doresc sa vand partea mea,trebuie dezmembrat ?sau pot sa vand si asa? multumesc
Dupa cum spuneti in primul mesaj in acte un proprietar detine parterul iar celalalt etajul. Celelalte parti (acoperis, terenul de sub casa, curtea, calea de acces, scari...), sunt in proprietate comuna si fiecare din cei doi proprietari de apartamente au o cota indiviza din aceasta proprietate comuna proportionala cu suparafata utila a fiecarui apartament.
Atunci cand se vinde proprietatea individuala (apartamentul de la parter sau de la etaj) noul proprietar va avea aceiasi cota indiviza din tot ce este comun.
Partea comuna nu se separa ci se transfera noului proprietar odata cu transferul de proprietate a apartamentului.
Mergeti cu actul de proprietate la un notar si nu va costa nimic sa vada concret ce scrie in acesta si o sa va spuna daca sunt necesare alte demersuri pentru vanzare.
multumesc,dar din acte nu rezulta care anume este partea mea etaj sau parter,o folosim la o intelegere dinaintea sa se termine constructia.si intelegerea nu prea functioneaza (imobilul a fost construit de catre parinti si asa a fost impartit verbal asta e a ta iar asta e a celuilalt dar din pacate nu ne mai intelegem )