Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce trebuie sa fac in aparare, la instanta ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce trebuie sa fac in aparare, la instanta ?

- litigiu de munca

Daca Curtea de Apel - a dat urmatoarea solutie:
- Modifică sentinţa
- Solutia pe scurt: Admite recursul. Modifică în totalitate hotararea Tribunalului şi în rejudecare : Respinge acţiunea ca nefondată. Irevocabilă.

- ca si recurent care a castigat recursul,
1. - mai trebuie sa fac vreo cerere catre Tribunal - care va rejudeca cauza ?
( prin care sa mai explic instantei anumite probleme + sa cer expertiza de calcul salariu , etc.) ?
2. - daca hotararea 1 prin care s-a stabilit salariul a cazut (se rejudeca cauza ),
atunci a 2-a hotarare prin care s-a dat majorarea de 7,4 % la salariul stabilit in prima hotarare ( a 2-a hotarare avand ca baza hotararea 1 ce se va modifica) -
se anuleaza ?
Ce trebuie sa fac ?

adica:
1. - fac recurs sa fie anulata ?
2. - sau fac recurs si sa cer suspendarea pana se rejudeca prima hotarare ( pt. ca daca prima hotarare nu mai exista = a fost desfiintata /modificata,
atunci si cea de a 2-a hotarare nu mai poate ramane valabila ) ?
3. - sau sa astept pana voi obtine la Tribunal hotararea care stabileste salariul
si apoi fac revizuirea celei de a 2-a hotarari in functie de ce stabileste prima hotarare ? - Dar, nu as risca daca as astepta ?

Cum trebuie procedat ?

Initial, salariul a fost calculat de institutie si cu acea majorare,
insa Tribunalul a stabilit doar salariul, fara nici o majorare.
De aceea s-a facut si a 2-a actiune in care s-a cerut si majorarea.

Insa, daca acum Tribunalul va fi tinut de Curtea de Apel ( prin hotararea - pe care nu am primit-o inca, nu a fost redactata )
sa se pronunte
doar intr-un anumit fel ( daca i s-a spus exact ceea ce sa se judece la Tribunal),
atunci ce pot face cu hotarea 2 ?

Solutia Curtii de Apel estre clara actiunea promovata la Tribunal a fost respinsa. Tribunalul nu mai are ce rejudeca.
Daca Curtea de Apel - a dat urmatoarea solutie:
- Modifică sentinţa
- Solutia pe scurt: Admite recursul. Modifică în totalitate hotararea Tribunalului şi în rejudecare : Respinge acţiunea ca nefondată. Irevocabilă.

daca scrie "in rejudecare"
nu inseamna ca dosarul va fi trimis la Tribunal, inapoi, ca sa se rejudece cauza
si sa se dea o solutie corecta ?
sau ramane in vigoare Decizia de incadrare emisa de institutie =
= cea pe care initial o desfiintase Tribunalul ?

- si daca hotararea 1 a fost anulata,
atunci hotararea 2 nu trebuie revizuita sau ...?....,
pt.ca s-a schimbat cuantumul salariului din nou, prin anularea hotararii 1,
iar majoararea din hotararea 2 nu mai poate avea ca salariu cel din hotararea 1.....