Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare pentru masina inmatriculata in alta tara
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare pentru masina inmatriculata in alta tara

Buna ziua, cum pot face un rca pt o masina inmatriculata in alta tara?
Nu exista posibilitatea asigurarii obligatorii RCA in Romania pentru vehicule inmatriculate in alta tara.

Legea nr. 136/1995 privind asigurările si reasigurările în România
Art. 48. - Persoanele fizice sau juridice care au în proprietate vehicule supuse
înmatriculării/înregistrării în România, precum si tramvaie au obligaia să se asigure pentru cazurile de răspundere civilă ca urmare a pagubelor produse prin accidente de
vehicule în limitele teritoriale de acoperire si să menină valabilitatea contractului de
asigurare prin plata primelor de asigurare, precum si să aplice pe parbrizul vehiculului sau în alt loc vizibil din exterior vigneta.
Persoanele care intră pe teritoriul României cu vehicule înmatriculate/înregistrate în afara teritoriului României se consideră asigurate, în condiiile prezentei legi, în una dintre următoarele situaii:
a) dacă numărul de înmatriculare atestă asigurarea potrivit legii statului în care este
înmatriculat/înregistrat vehiculul sau acordurilor internaionale de asigurare valabile în
România;
b) dacă posedă documente internationale de asigurare valabile în România.

Incercati achizitionarea unei polite de asigurare on-line de la un asigurator din tara unde este inmatriculat vehiculul.
cyan, moderator