Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Plata RCA de catre comodatar
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Plata RCA de catre comodatar

Am inteles ca se poate face un contract de comodat intre un proprietar de masina si un utilizator, in care sa se specifice ce taxe trebuiesc sa fie platite de catre utilizator/comodatar. Sa zicem ca este realizat un contract de comodat in care se specifica faptul ca utilizatorul trebuie sa plateasca RCA-ul. Prin contractul de comodat se transmite dreptul de utilizare nu dreptul de proprietate. Asiguratorii spun ca, legal, RCA-ul este platit de proprietar, respectiv cel care este mentionat in talon. Care este legislatia care reglementeaza aceste lucruri?
Prin contractul de comodat, comodatarul suporta plata politei RCA insa documentul se elibereaza pe numele proprietarului(comodantului).
Obligatia de asigurare a autovehiculelor prin polita RCA, este stabilita prin lege in sarcina proprietarului:
-Legea 136 Art. 48. - Persoanele fizice sau juridice care au în proprietate vehicule supuse înmatriculării/înregistrării în România, precum si tramvaie au obligaia să se asigure
pentru cazurile de răspundere civilă ca urmare a pagubelor produse prin accidente de
vehicule în limitele teritoriale de acoperire si să menină valabilitatea contractului de
asigurare prin plata primelor de asigurare, precum si să aplice pe parbrizul vehiculului
sau în alt loc vizibil din exterior vigneta.