Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare RCA utilizator
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare RCA utilizator

Asteptam opinia dvs cu privire la urmatoarea speta:

In baza unui contract de inchiriere auto, in certificatul de inmatriculare este trecut si un utilizator (pe langa proprietar).
{inchirierea se face de la pers juridica la pers fizica- societatea nefiind societate de leasing}
Asigurarea RCA este valabila daca este facuta pe numele utilizatorului si nu pe cel al proprietarului?
Asteptam cu interes raspunsul dumneavoastra.
O zi buna.
Care ar fi ratiunea, scopul fiind asigurarea impotriva daunelor produse de cel care conduce, in timp ce obligatia legala revine proprietarului?Utilizatorul are drept de folosinta iar proprietarul detine bunul si are depturi si obligatii legate de posesie.
Legea 136/97 reactualizata prevede:
Art. 48. - Persoanele fizice sau juridice care au în proprietate vehicule supuse
înmatriculării/înregistrării în România, precum si tramvaie au obligaia să se asigure
pentru cazurile de răspundere civilă ca urmare a pagubelor produse prin accidente de
vehicule în limitele teritoriale de acoperire si să menină valabilitatea contractului de
asigurare prin plata primelor de asigurare, precum si să aplice pe parbrizul vehiculului
sau în alt loc vizibil din exterior vigneta.
Legea prevede ca asigurarea RCA sa fie facuta pe numele proprietarului. Utilizatorul poate fi trecut in polita doar la rubrica aferenta acestuia.
multumim pentru raspunsurile primite! Ne-au fost de real ajutor.
O zi buna.
eurolight, utilizator