Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Bonuri fiscale carburanti in D394
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Bonuri fiscale carburanti in D394

Intra si bonuri fiscale de #-oachizitie carburanti sub incidenta Ordinului 2.986/2013 pentru modificarea pct. 1 din Anexa nr. 2 la Ordinul presedintelui ANAF nr. 3.596/2011 privind declararea livrarilor/prestarilor si achizitiilor efectuate pe teritoriul national de persoanele inregistrate in scopuri de TVA si pentru aprobarea modelului si continutului declaratiei informative privind livrarile/prestarile si achizitiile efectuate pe teritoriul national de persoanele inregistrate in scopuri de TVA?
În declaraţia 394, conf ordinului indicat de dvs., nu se mai înscriu facturile emise prin autofacturare şi bonurile fiscale care îndeplinesc condiţiile unei facturi simplificate conform prevederilor art. 155 alin. (11), (12) şi (20) din Codul fiscal.
Da. Aceste achizitii,ca de altfel si celelalte achizitii pe baza de bon fiscal pe care este trecut CIF beneficiar, nu se mai declara in D 394 incepand cu luna august 2013.
Bine, dar cum facem? si unde dispare corelatia D 300 cu D 394? Nu se mai deduce TVA la bonurile de carburanti?
Nu mai exista aceasta corelatie. La firmele care aplica TVA la incasare,corelatia nu mai este de la inceputul anului 2013. Se deduce TVA la bonurile de carburanti care au inscrise CIF beneficiar,fara a fi inscrise in D 394.
Multumesc frumos, desi cu mare intarziere.