Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Accident de munca
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Accident de munca

Am avut un accident de munca in urma caruia am stat internat 12 zile in spital iar in continuare mai am de stat pentru recuperari ate 21 zile si poate vor mai urma .Mi-am scos si un certificat medico legal 33-35 zile eliberat de medicina legala.Cum sa procedez:astept invitatia la o intelegere cu angajatorul ori merg in instanta si daca ne intelegem imi retrag plangerea?
Asteptati rezultatul cercetarii accidentului de munca si solicitati angajatorului o copie dupa dosarul de accident. Din cele declarate de dvs, in prima faza este vorba de un accident cu ITM (incap temp de munca). Acesta se cerceteaza de o comisie numita de angajator si va trebui sa fie avizat de ITM-ul local (Insp Terit de Munca).
In urma cercetarii se va stabili cine este vinovat in producerea accid, cauze, etc. Apoi, in functie de rezultat puteti decide sau nu actionarea in instanta a angajatorului pt eventuale despagubiri.
Pastrati copii dupa toate documentele privind starea dvs. de sanatate emise de catre medicul curant o data cu iesirea dvs. din spital (tratament, recomandari medicale, recuperare medicala, etc.) si copii dupa certificatele medicale emise. Sunt documente utile daca se ajunge in instanta.
Angajatorul este obligat sa va dea o copie dupa PV de cercetare a AM, avizat de catre ITM, nu intreg dosarul de cercetare. AM se cerceteaza de catre comisia numita de angajator in maxim 5 zile de la producerea evenimentului. Derogare d etermen se poate da numai de catre ITM, la cererea justificata a angajatorului/ comisiei de cercetare eveniment.
Solicitati in scris cu nr. de inregistrare/ data, PV de cercetare AM.
Puteti face contestatie la PV daca nu sunt stabilite corect cauzele producerii evenimentului si responsabilitatile pentru producerea evenimentului. Contestatia se depune la angajator si la ITM, cu nr. de inregistrare/ data.
Este posibil ca angajatorul sa aiba incheiata o polita de asigurare pentru AM cu o firma de asigurari, pentru un numar de lucratori (nenominalizati si la producerea unui AM sa primeasca despagubiri. In mod normal, aceste despagubiri ar trebui sa revina victimelor AM, nu firmei.
gigipopa a scris:

Pastrati copii dupa toate documentele privind starea dvs. de sanatate emise de catre medicul curant o data cu iesirea dvs. din spital (tratament, recomandari medicale, recuperare medicala, etc.) si copii dupa certificatele medicale emise. Sunt documente utile daca se ajunge in instanta.
Angajatorul este obligat sa va dea o copie dupa PV de cercetare a AM, avizat de catre ITM, nu intreg dosarul de cercetare. AM se cerceteaza de catre comisia numita de angajator in maxim 5 zile de la producerea evenimentului. Derogare d etermen se poate da numai de catre ITM, la cererea justificata a angajatorului/ comisiei de cercetare eveniment.
Solicitati in scris cu nr. de inregistrare/ data, PV de cercetare AM.
Puteti face contestatie la PV daca nu sunt stabilite corect cauzele producerii evenimentului si responsabilitatile pentru producerea evenimentului. Contestatia se depune la angajator si la ITM, cu nr. de inregistrare/ data.
Este posibil ca angajatorul sa aiba incheiata o polita de asigurare pentru AM cu o firma de asigurari, pentru un numar de lucratori (nenominalizati si la producerea unui AM sa primeasca despagubiri. In mod normal, aceste despagubiri ar trebui sa revina victimelor AM, nu firmei.

Am omis unele chestii relevante: Accidentul de munca a avut loc pe perioada serviciului intr-un spalator auto apartinand unei institutii publice la care nu are acces ITM-ul ,avand urmatorul diagnostic :un hematom extins la nivelul fetei interne a coapsei drepte unde s-a intervenit chirurgical pentru extirparea lui ,formandu-se cheaguri de sange si ruptura musculara sub piele.dupa care tratamentul adecvat si repaus pana la vindecare care se pare din spusele medicului ca sunt de durata.....
.Cercetarea se face de catre o echipa de cercetare numita.
Intrebarile mele sunt:
1)Am inteles ca locul unde a avut loc accidentul meu a fost reparat,dar inainte s-au facut unele masuratori si fotografii judiciare.Dar locul faptei nu trebuia lasat asa cum a fost daca se ajunge la reconstituire ori nu merge la intelegere si ajungem in instanta?
2)Dupa cele 35 zile de CM daca mi se mai prelungeste acest concediu medical si in continuare pentru tratamente si ingrijiri medicale mi se va elibera in continuare de la medicul legist pe acelasi certificat eliberat ,prelungirea ,ori trebuie platit din nou alt CML
Personal nu cunosc institutii publice in care ITM sa nu aiba acces.
Va referiti probabil la armata/ servicii secrete/ parchet. In acest caz, exista o Directie in cadrul institutiilor respective, similar ITM, care au atributii de indrumare si control numai in aceste institutii.
Pentru cercetarea evenimentului se vor utiliza masuratorile si fotografiile facute la fata locului. Acestea vor reprezenta documente la dosarul de cercetare. Locul a fost probabil reparat din ratiuni care tin cont de evitarea producerii unor evenimente similare si pentru continuarea activitatii.
Dupa caz, veti primi in continuare concediu medical de la medicul legist/ medicul specialist/ medicul de familie, in functie de nr. de zile CM acordate pana la data respectiva.
Celelalte mentiuni din mesajul meu anterior sunt valabile si pentru cazul sesizarii Directiei respective de indrumare si control din cadrul institutiei respective.
Am rugamintea sa nu mai postati mesaje succesive, cu aceleasi comentarii, la ore diferite si sa asteptati raspuns la intrebarile dvs. deja puse. Procedand astfel usurati munca moderatorului care trebuie sa citeasca mesajele de care amintesc mai sus si sa decida daca le sterge sau nu.