avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 610 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Ore suplimentare in 2013
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Ore suplimentare in 2013

Sunt functionar in cadrul unei primarii si din cauza lipsei de personal sunt nevoit sa lucrez peste program si in fiecare luna efectuez ore suplimentare care nu pot fi recompensate cu timp liber corespunzator(lucrez in fiecare zi dupa ora 16:00 si de foarte multe ori sambata si duminica).Stiu ca era un articol de lege care permitea plata orelor suplimentare care nu se pot recupera insa nu mai stiu care si daca mai este valabil si daca mai am vreo sansa sa-mi fie platite orele efectuate in urma cu 4-5 luni sau doar cele recente?Va rog sa ma lamuriti!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:29, 3 Octombrie 2013
Pentru sectorul bugetar :
In anul 2013, munca suplimentara efectuata peste durata normala a timpului de lucru de catre personalul din sectorul bugetar incadrat in functii de executie sau de conducere, precum si munca prestata in zilele de repaus saptamanal, de sarbatori legale si in celelalte zile in care, in conformitate cu reglementarile in vigoare, nu se lucreaza, in cadrul schimbului normal de lucru, se vor compensa numai cu timp liber corespunzator.


OUG 84/13.12.2012
Art. 2. - Prevederile art. 7 alin. (1) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 19/2012, aprobata cu modificari prin Legea nr. 182/2012, si ale art. 1 alin. (4) si (5), art. 2, 3, art. 4 alin. (1) si (2), art. 6, 7, 9, 11, art. 12 alin. (2) si art. 13 ale art. II din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 80/2010 pentru completarea art. 11 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 37/2008 privind reglementarea unor masuri financiare in domeniul bugetar, precum si pentru instituirea altor masuri financiare in domeniul bugetar, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 283/2011, se aplica in mod corespunzator si in anul 2013.

Pentru sectorul bugetar se aplica legea speciala si , prin urmare, munca suplimentara nu se plateste ci se compenseaza cu timp liber corespunzator.

Codul Muncii reprezinta dreptul comun, iar prevederile art.7 din Legea nr.283/2011 aplicabile si in 2013 sunt dispozitii speciale.
Legea specială derogă de la legea generală (specialia generalibus derogant).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Munca suplimentara alexandrunan alexandrunan Munca prestata peste durata normala de lucru se poate plati ,in cazul in care nu se poate acorda zile libere?Cate ore ,suplimentare pe an ? Multumesc. (vezi toată discuția)
Plata orelor lucrate sambata, duminica si de sarbatori legale costeamioara costeamioara va rog din suflet sa ma lamureasca cineva - lucrez la un camin de batrani unde se asigura continuitate program 12/24/48 ca atare lucrez sambata, duminica si in ... (vezi toată discuția)
Legea 285/2010 mancipri mancipri Va rog sa imi spuneti daca art.9 al. 1 din legea 285/2010 mai este in vigoare.Daca da, va rog sa imi spuneti cum i-a fost prelungit termenul de aplicabilitate ... (vezi toată discuția)