Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

Buna ziua, in prezent lucrez in cadrul unei firme si sunt in perioada de proba de 90 de zile, in cazul in care doresc sa imi depun demisia pot pleca fara nici un preaviz?cele 90 de zile nu au expirat inca
Va multumesc
Nue este cazul sa demisionati; pur si simplu puteti notifica angajatorul, fara a oferi explicatii suplimentare, ca doriti sa incetati contractul in perioada de proba, conform art 31 alin 3
Va multumesc pentru raspuns, asa voi proceda.
Aveti c.i.m. pe durata nedeterminata?
incepand cu data 1.08.2013 mi s-a incheiat contract pe perioada nedeterminata cu perioada de proba de 90 zile, fiindca anterior eram pe o alta functie cu contract determinat.
In acest caz, trebuie sa stiti ca incetarea c.i.m. in baza art.31 alin.3 C.mun. la initiativa dvs nu va da posibilitatea sa beneficiati de somaj.

Incetarea c.i.m. in baza art.31 alin.3 C.mun. la initiativa angajatorului va da posibilitatea sa beneficiati de somaj.