Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Firma pariuri sportive - microintreprindere?
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Firma pariuri sportive - microintreprindere?

Sunt un srl care are cod caen 9200-activ din jocuri de noroc si pariuri inca de la infintare. Activitatea propriuzisa se rezuma la o factura pe luna pe care scrie " chirie conform contract" emisa catre o societate de pariuri.
Sunt declarat ca microintreprindere . Este corect?
Buna seara,

In opinia mea cu obiectul dvs. de activitate nu puteti fi microintreprindere potrivit art. 112^2, alineatul 6, litera c din CF.
(6) Nu intră sub incidenţa prevederilor prezentului titlu persoanele juridice române care:
c) desfăşoară activităţi în domeniile jocurilor de noroc, consultanţei şi managementului.

Numai bine
Cred ca nu ati trecut corect codul CAEN. Activitatea cu cod CAEN 9200 o desfasoara chiriasul dvs.