avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 810 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Firma pariuri sportive - microintreprindere?
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Firma pariuri sportive - microintreprindere?

Sunt un srl care are cod caen 9200-activ din jocuri de noroc si pariuri inca de la infintare. Activitatea propriuzisa se rezuma la o factura pe luna pe care scrie " chirie conform contract" emisa catre o societate de pariuri.
Sunt declarat ca microintreprindere . Este corect?
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 00:57, 5 Octombrie 2013
Buna seara,

In opinia mea cu obiectul dvs. de activitate nu puteti fi microintreprindere potrivit art. 112^2, alineatul 6, litera c din CF.
(6) Nu intră sub incidenţa prevederilor prezentului titlu persoanele juridice române care:
c) desfăşoară activităţi în domeniile jocurilor de noroc, consultanţei şi managementului.

Numai bine
Cred ca nu ati trecut corect codul CAEN. Activitatea cu cod CAEN 9200 o desfasoara chiriasul dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Va rog lamurire cod caen 9200 blecota blecota Intentionez sa incep un parteneriat cu o firma de pariuri sportive. Printre cerintele lor in vederea colaborarii se afla si aceea ca societatea mea sa detina ... (vezi toată discuția)
microintreprindere Andra_m Andra_m Buna ziua, Va rog sa ma ajutati sa ma lamuresc cum este corect sa platesc impozit. Din martie mi-am deschis un SRL, sunt singurul actionar, nu am angajati ... (vezi toată discuția)
Impozit pe venituri din activitati cu cod caen 7022 si 6622 robertdrilea robertdrilea Buna ziua, Am doua situatii: O firma care are in CUI codul CAEN 4711 dar a obtinut venituri in 2012 prin activitati din codul CAEN 7022 (consultanta in ... (vezi toată discuția)