Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare persoana fizica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare persoana fizica

Poate o persoana sa se angajeze sa execute o lucrare de constructie in regie proprie la un imobil proprietate, si ce inseamna de fapt acest lucru? ITM-ul spune ca regia proprie inseamna sa-ti executi lucrarea doar prin munca ta proprie si cel mult a sotului/sotiei. Tot TM-ul spune ca nici macar vecini, prieteni ,rude nu pot sa-si aduca aportul la lucrare fara ca acest lucru sa nu fie adus la cunostinta lui??!!
Daca acest lucru nu este posibil atunci trebuie sa angajezi persoane pe baza de conventie civila. De zilieri nu poate cred, fi vorba pentru ca in legea 52/2011 se precizeaza activitatile pentru care poti angaja astfel de persoane:"a) agricultură, vânătoare şi servicii anexe-diviziunea 01;
b) silvicultură, exclusiv exploatări forestiere-diviziunea 02;
c) pescuit şi acvacultură-diviziunea 03;
d) tratarea şi eliminarea deşeurilor nepericuloase-clasa 3821;
e) recuperarea materialelor - grupa 383;
f) comerţ cu ridicata al produselor agricole brute şi al animalelor vii-grupa 462;
g) activităţi de organizare a expoziţiilor, târgurilor şi congreselor-grupa 823;
h) publicitate-grupa 731;
i) activităţi de interpretare artistică-spectacole -clasa 9001, activităţi suport pentru interpretarea artisticăspectacole
-clasa 9002 şi activităţi de gestionare a sălilor de spectacole -clasa 9004.
(2) Manipularea de mărfuri se poate presta, în condiţiile prezentei legi, în activităţile de transporturi maritime şi
costiere de marfă -grupa 502 şi transport de marfă pe căi navigabile interioare -grupa 504."
Totodata prin legea 53/2003 conventiile civile au fost abrogate inlocuindu-se cu contractele de munca cu timp partial
Pe scurt as dori sa stiu cu ce fel de contract/conventie sau alt act pot angaja o persoana fizica obisnuita, asa incat la un control sa nu am probleme cu legislatia si care de fapt este legislatia care reglementeaza relatiile de munca intre persoane fizice obisnuite din 2006 pana in prezent?
Multumesc
contract individual de munca

P.S. pentru constructia dvoastra va sfatuiesc sa mergeti pe contracte de colaborare cu diverse firme sau echipe mici, pe etape de lucrare
trandafir2, moderator