Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Reprezentare de catre consilier juridic
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Reprezentare de catre consilier juridic

Un consilier juridic angajat poate reprezenta in instanta , o alta societate sau o persoana fizica pe baza unei imputerniciri notariale.

Un consilier juridic poate reprezenta in instanta doar societatea la care este angajat. In cazul altor societati, la care nu este angajat nu le poate reprezenta si nici nu poate pune concluzii scrise.
In cazul persoanelor fizice, le poate reprezenta in prima instanta si in apel, in baza unui mandat expres, dar nu poate pune concluzii.

Conf art 83 alin 1 NCPC in faţa primei instanţe, precum şi în apel, persoanele fizice pot fi reprezentate de către avocat sau alt mandatar. Dacă mandatul este dat unei alte persoane decât unui avocat, mandatarul nu poate pune concluzii asupra excepţiilor procesuale şi asupra fondului decât prin avocat, atât în etapa cercetării procesului, cât şi în etapa dezbaterilor.
Conf art 84 alin 1 NCPC persoanele juridice pot fi reprezentate convenţional în faţa instanţelor de judecată numai prin consilier juridic sau avocat, în condiţiile legii.
Florin Cioca, Consilier juridic