Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Incadrare mijloc fix sau obiect de inventar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Incadrare mijloc fix sau obiect de inventar

O soc.com achizitioneaza in septembrie 2013 o semiremorca second in suma de 1500 tva inclus. Este mijloc fix sau obiect de inventar?
Valoarea mai mare de 2500 lei pentru a fi considerat mijloc fix.
Stiu ca valoarea de intrare a mij.fixe de la 01.07.2013 este 2500 fara tva si ca remorca nu este mijloc de transport ci un accesoriu al acestuia, deci este obiect de inventar.
Ar putea mari valoarea mijlocului de transport ca mijloc fix?
Uitati-va in catalogul mijloacelor fixe si vedeti ca remorcile sunt considerate mijloace fixe distincte. Deci nu se poate "include" in valoarea autoturismului.
~ Conținut șters la cerere ~