Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Accesul la finantari nerambursabile, din diverse ...
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Accesul la finantari nerambursabile, din diverse fonduri (europene, structurale, etc)

Societatea (straina) pe care o reprezint vrea sa faca o investitie directa in domeniul energiilor regenerabile (biogaz, biomasa).
Daca cineva stie..ca investitor strain direct, se pot accesa fonduri nerambursabile?
De obicei procedura este ca investitorul, o persoana juridica romana, sa faca un proiect si pe baza proiectului se desfasoara o faza de licitatatie de achizitie de echipamente, la care vin alte companii.
Deci situatia la care ma refer este alta.
Va multumesc.
Faptul ca investitorul este de o alta nationalitate nu are importanta.
Acesta trebuie, sa respecte doar conditiile de eligibilitate specifice fiecarui program.
Deci, daca societatea are un istoric tehnico - financiar credibil, adica competente manageriale si indicatori financiari conduc spre o credibilitate a sustenabilitatii afacerii, dezvoltarea unui proiect cu obiective relevante si bine documentate constituie o problema. Important e sa nu solicitati mai mult decat e cazul. Pentru credibilitate suplimentara, se pot aface si asocieri sau parteneriate cu firma straine, important e ca investitia sa se faca in Romania, in una din regiunile de dezvoltare sau mai exact - cea in care solicitantul este inregistrat la ONRC, macar cu un punct de lucru sau o filiala.