Forum Discuţii juridice Executare silită Se poate executa o masina pusa garantie la un imprumut?
Discuție deschisă în Executare silită

Se poate executa o masina pusa garantie la un imprumut?

Am imprumutat cuiva o suma de bani,am facut un contract,fara a merge insa la notar.Am pus ca si garantie o masina pe care o detine imprumutatul.
Respectivul are probleme cu un credit de la o banca,e deja in faza in care a primit o hartie de la un executor judecatoresc prin care i se comunica o hotarare judecatoreasca,care zice ca are de plata suma x=credit+cheltuieli judecata+cheltuieli executare,ca i s-a pus poprire pe conturi si ca va fi executat.In afara masinii,respectivul nu are alte bunuri mobile sau imobile.
Ce se intampla daca executorul ii ia masina?Am dreptul sa impiedic asta cu contractul de imprumut pe care il am eu?Pot inscrie undeva o ipoteca sau ceva de genul asta,pe masina respectiva?Conteaza ca nu am facut-o inainte de a se primi hartia de la executor?
carmenbn, utilizator
carmenbn a scris:
Am dreptul sa impiedic asta cu contractul de imprumut pe care il am eu?

Va dati seama ce s-ar intampla daca toti care sunt executati, ar aduce la momentul executarii cate un vecin, prieten, etc cu cate o hartiuta pe post de contract de imprumut cu gaj asupra bunului executat, hartiuta neinregistrata nicaieri? Stiu ca nu este cazul la dvs.
Aveti posibilitatea sa contestati executarea in instanta. Insa contestatia nu suspenda executarea. Aveti posibilitatea si sa suspendati executarea cu plata unei cautiuni pe care o veti pierde daca nu veti avea castig de cauza. Si aveti posibilitatea sa dati debitorul/persoana in judecata si sa obtineti si dvs un titlu de executare cu care sa urmariti veniturile persoanei, daca masina i-o vinde executorul.
Daca nu ati inregistrat garantia la AEGRM, nu are nicio valoare.
Nici nu m-am gandit sa fac uz de o "hartiuta".Vreau sa mergem la un notar,sa facem un contract de imprumut si de garantie(sau cum l-o chema) si sa il inscriem in AEGRM.
Are insa aceasta "ipotecare" prioritate fata de hotararea judecatoreasca trimisa respectivului de catre executorul judecatoresc(data anterior inscrierii in AEGRM,evident)?