Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... lntreprindere individuala - contributii sociale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

lntreprindere individuala - contributii sociale

intreprinzatorul titular al unei intreprinderi individuale fara alt loc de munca ce contributii trebuie sa plateasca?
Multumesc.
Va trebui sa platiti impozitul pe venit, contributie la sanatate si pensie.
Impozitul pe venit si contributia la sanatate le platiti in timpul anului fiscal in functie de venitul estimat prin declaratia 220, apoi dupa ce depuneti declaratia 200 pana pe 25 mai anul viitor, cu veniturile si cheltuielile realizate practic in anul precedent, se fac regularizarile.
Pentru contributia la pensie, daca nu aveti alt contract de munca sau nu sunteti pensionar, depuneti declaratia 600 la finante cu venitul ales pentru a fi asigurat.