Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum pot denunta pe cineva care foloseste munca la negru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum pot denunta pe cineva care foloseste munca la negru

cum pot denunta o persoana care nu plateste oamenii la munca si se lucra la negru
o sesizare la politie sau parchet
sesizati ITM-ul
1. Faceti o sesizare la ITM care poate sanctiona atat pe angajator cat si pe cei care lucreaza fara contract individual de munca.

2. Din Codul muncii:

Art. 260
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
e) primirea la munca a pana la 5 persoane fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art. 16 alin. (1), cu amenda de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru fiecare persoana identificata;

f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;

(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.

Art. 264
(4) Constituie infractiune si se sanctioneaza cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda primirea la munca a mai mult de 5 persoane, indiferent de cetatenia acestora, fara incheierea unui contract individual de munca.

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Sesizati ITM-ul si /sau Inspectia Muncii cu privire la munca la negru si neplata drepturilor salariale.

De asemenea, neplata drepturilor salariale poate face obiectl unei actiuni in instanta sau a unei medieri.