avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum pot denunta pe cineva care foloseste munca la negru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum pot denunta pe cineva care foloseste munca la negru

cum pot denunta o persoana care nu plateste oamenii la munca si se lucra la negru
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:49, 12 Octombrie 2013
o sesizare la politie sau parchet
sesizati ITM-ul
1. Faceti o sesizare la ITM care poate sanctiona atat pe angajator cat si pe cei care lucreaza fara contract individual de munca.

2. Din Codul muncii:

Art. 260
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
...
e) primirea la munca a pana la 5 persoane fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art. 16 alin. (1), cu amenda de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru fiecare persoana identificata;

f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;
...

(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
...

Art. 264
...
(4) Constituie infractiune si se sanctioneaza cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda primirea la munca a mai mult de 5 persoane, indiferent de cetatenia acestora, fara incheierea unui contract individual de munca.

Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Octombrie 2013
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Sesizati ITM-ul si /sau Inspectia Muncii cu privire la munca la negru si neplata drepturilor salariale.

De asemenea, neplata drepturilor salariale poate face obiectl unei actiuni in instanta sau a unei medieri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neplatit si fara contract de munca marius20040 marius20040 Prin inchiderea firmei unde am fost angajat am primit indemnizatia de somaj.Ulterior am fost chemat din nou la munca de angajator cu conditia ca imi vor face ... (vezi toată discuția)
Munca la negru JaredNor JaredNor Buna ziua. As dori sa stiu ce penalizari exista pentru un angajat ce munceste la negru mai bine de 2 3 ani ( sau stiu eu.. 10 ? ), el neavand un venit sigur pe ... (vezi toată discuția)
Munca la negru silviu35 silviu35 CARE este legea care ii sactioneaza penal pe patronii cu 5 persoane prinse la negru. (vezi toată discuția)