avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cioban cu oile in gradina mea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cioban cu oile in gradina mea

Am o problema cu un cioban, care vine cu oile in gradina mea. Ce pot sa fac, ca politia nu face nimic. Cand vreau sa vorbesc cu el, trimite caini pe mine. M-au muscat deja si numai stiu ce sa fac.
Nici primarul poate sa faca ceva sau nu vrea sa faca.
Cum pot sa protejesc proprietatea si viata mea? Ce pot sa fac sa numai vine in gradina mea?
Cel mai recent răspuns: phil26 , utilizator 15:48, 27 Octombrie 2013
Sa va cumparati legal o pusca de vanatoare si sa va aparati de caini.
La politie trebuie sa faceti o plangere scrisa si sa o inregistrati. Puteti sa depuneti o plangere si la parchet.
Puteti sesiza din nou politia,faceti o plangere si argumentati legea 61/1991,care spune ca Constituie contraventie savarsirea oricareia dintre urmatoarele fapte, daca nu sunt comise in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:

articolul 19)
-lasarea in libertate ori fara supraveghere a animalelor care pot prezenta pericol pentru persoane sau bunuri;
Vecini au spus sa prind o oaie daca este in gradina mea si sai dau inapoi numai daca plateste paguba. Asta este legal?
Plangere da, dar pana am un rezultat dureaza cateva ani si ce fac pana atunci? Si ce daca pana la urma nu iasa nimic la tribunal? Poate pana atunci se schimba si ciobanul si vine altul si incepe totul de la inceput.
Oaia o poti prinde doar daca te lasa cainii !!! :D
Ciobanul poate sa spuna ca nu v-ati facut gard,iar el nu poate sa va pazeasca gradina.
Oare la ceilalti vecini nu intra oile in gradina?
Gardul strica ciobanul nu are rost sal mai fac. Ce solutie exista in tara asta? Ce pot sa fac?

Alte discuții în legătură

Turmă de oi și capre pe teren privat, distrugere Cosmin001 Cosmin001 Mă poate îndruma cineva și pe mine - ce pot face în cazul meu vă rog: Dețin o parcelă cu suprafața de 1 hectar, extravilan, lipit de intravilan/drum ... (vezi toată discuția)
Stricaciuni produse de cainele vecinului- unde ma pot adresa? ContSters359348 ContSters359348 Un vecin are un ciine . Acest ciine este tot timpul dezlegat . Acesta intra in curtea mea , si imi produce stricaciuni. Nu papa gaini etc , deoarece nu am . ... (vezi toată discuția)
Distrugere gard 2014Elena 2014Elena Ce sanctiune se aplica daca cineva iti strica un gard din scandura la gradina cum mi s-a intamplat , la un teren de legume masurat cadastral si intabulat. ... (vezi toată discuția)