Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire ruda indepartata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire ruda indepartata

buna ziua
As avea o intrebare in legatura cu mostenirea unei garsoniere.Mi-a murit un unchi(de fapt un nepot a bunicii mele,mama lui si bunica mea erau surori).Nu avea nici sotie,nici copii,fratele si parintii decedati.Singurii rude apropiate doi veri primari(un unchi si o matusa de-al meu),si cu mine.As vrea sa stiu daca am drept de mostenire?

defunctul nu are nici unchi,nici matusi.si mama mea e decedata
gabiK71 a scris:

buna ziua
As avea o intrebare in legatura cu mostenirea unei garsoniere.Mi-a murit un unchi(de fapt un nepot a bunicii mele,mama lui si bunica mea erau surori).Nu avea nici sotie,nici copii,fratele si parintii decedati.Singurii rude apropiate doi veri primari(un unchi si o matusa de-al meu),si cu mine.As vrea sa stiu daca am drept de mostenire?

ce-i asta?

omul asta zice ca-i descendent din colateral:)

are dreptul/vocatie

ContSters297103, utilizator
milika a scris:

omul asta zice ca-i descendent din colateral:)

Pai si? Am zis io ca n-ar fi !?
Am zis ca ESTE. Dar e colateral de gradul 5. Adica in afara limitei prevazute de lege (legea limiteaza vocatia succesorala pana la colateral de gradul 4)

Daca mama defunctului si bunica lui gabik71 erau surori (asa cum ni s-a SCRIS) atunci autorul lor comun este STRAbunica. (mama celor doua surori)

Puneti STRAbunica in varful unei piramide si numarati nasterile ... colateral ...urcand pe o latura si coborand pe alta...

Numarul nasterilor = numarul gradelor

gabik71 - mama lui gabik (1)
mama - bunica lui gabik (2)
bunica - strabunica (autorul comun care face legatura intre gabik si defunctul) (3)

strabunica - mama defunctului (despre care ni s-a zis ca e sora cu bunica lui gabik71) (4)
mama defunctului - defunctul (cel despre a carui mostenire e vorba) (5)

Eu iau de bun ce s-a SCRIS.
Daca informatia ce ni s-a dat nu este corecta, atunci nici rezultatul n-are cum sa fie.
romascanu, moderator
pe cuvant daca nu-mi pare ca si in grad ca s-ar incadra