Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

La intai aprilie 2008, a decedat tatal meu. Pentru stabilirea cotelor succesorale, s-a incredintat dosarul de catre primarie, unui birou notarial din localitatea unde a a avut ultimul domiciliu, defunctul. Pe 25.03.2009, s-a incheiat aceasta actiune, prin stabilirea cotei de 2/8 mamei, iar mie, respectiv sorei mele cate 3/8 ,din masa succesorala, constand intr-un imobil.
As vrea sa ma informati, ce procedura urmeaza, pentru ca fiecare sa beneficieze de partea sa, avand in vedere, dorinta mamei de a face act de vanzare cumparare pentru imobil, unei nepoate.
ivm a scris:

Dupa iesirea din indiviziune, nu doresc sa fiu despagubita si vreau sa pastrez partea care mi se cuvine, doar ca titlu de mostenitor. Exista o lege care sa ma oblige sa accept despagubirea materiala din partea mamei - mentionez ca nu sunt de acord cu decizia ei de a face act de vanzare nepoatei, cat timp este in viata- .
Obiectul dezbaterii este un apartament cu doua camere plus dependinte.

Despagubirea o veti accepta potrivit hotararii instantei.
Nu aveti ce face.