Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Inchiriere student strain - rezidenta + ANAF ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Inchiriere student strain - rezidenta + ANAF (finante) - acte necesare

Buna ziua,

De curand un student strain a inchiriat apartamentul meu.
El m-a rugat sa ii dau actele necesare pentru rezidenta (cele legate de spatiul de locuit). Sper ca am folosit bine cuvantul "rezidenta".

Intrebarea mea este care sunt actele si formatul lor, necesare pentru:
1. A-l ajuta pe stundent cu ce ii trebuie pentru sederea in Romania dpdv al spatiului locativ
2. A inregistra la ANAF faptul ca am pe cineva in chirie

Am specificat format, pentru ca am niste informatii contradictorii, dupa ce am citit deja pe site-ul ANAF: [ link extern ]

- cel de la agentia imobiliare a spus ca declararea la finante e suficienta pentru rezidenta
- tot el a zis ca la finante se da un contract standard de inchiriere, altul decat cel semnat de noi cu agentia si studentul
- pe site-ul anaf nu am gasit vreo referinta la un asemenea contract
- presupunerea mea e ca de fapt lui ii trebuie un contract de inchiriere legalizat, si nu stiu daca acelasi pe care l-am semnat deja cu el si agentia poate fi folosit

Va multumesc anticipat!
1-Luarea in spatiu,respectiv acordarea de viza de resedinta,reprezinta actul dvs unilateral de vointa si implica demersuri pe care urmeaza sa le desfasurati dvs impreuna cu persoana interesata la serviciul specializat de evidenta populatiei
Viza de resedinta se aplica persoanelor care, din diferite motive, locuiesc in alta parte decat acolo unde au domiciliul stabil (muncitori sezonieri, elevi, sudenti, persoane care locuiesc in gazda etc.);
Pentru aceasta, trebuie prezentate urmatoarele documente:
- actul de identitate al celui care solicita viza de resedinta;
-actul de identitate al titularului spatiului de locuit,
-actul cu care persoana fizica face dovada ca este titulara a spatiului de locuit (in original si xerocopie) in cazul in care spatiul de locuit nu apartine solicitantului, prezenta proprietarului este obligatorie, pentru a completa, pe cerere, rubrica "Consimtamantul titularului spatiului de locuit"
2-Contractul de inchiriere se incheie in 3 exemplare,unul se preda la autoritatea fiscala responsabila
Model contract gasiti pe site si il personalizati
Contractul de inchiriere intre locator si locatar se incheie strict intre cei 2,agentia de intermediere nefiind parte
Dvs cu agentia de intermediere ati semnat contract de intermediere,prin care dvs ati achitat comision de intermediere inchiriere spatiu cu destinatia de locuinta
Multumesc pentru raspunsul rapid!
As mai avea doua clarificari:
- "Model contract gasiti pe site si il personalizati" - va referiti la anaf.ro? Daca da, nu am reusit inca sa il gasesc. As aprecia un link
- daca am inteles bine, contractul inregistrat la anaf e suficient, si nu trebuie legalizat

Intre timp am gasit si acesta informatie, poate e de interes pentru cine mai citeste subiectul:
"Dacă dovada adresei de domiciliu /de reşedinţă se face cu contractul de închiriere
încheiat în condiţii de validitate (înregistrat la Administraţia Finanţelor Publice sau la notar),
nu se mai solicită declaraţia proprietarului spaţiului de locuit"

Mersi!

CONTRACT DE ÎNCHIRIERE
Incheiat astăzi
Între subsemnaţii:
1. _______________________________________________ domiciliat(ă) în _____________________________________
posesor a B.I/C.I. seria ___________ nr. _________________ eliberat de _________________ la data de ______________ în
calitate de proprietar a imobilului situat la adresa _______________________________________________________ compus
din camere plus dependinţe.
2. ________ domiciliat(ă) în ______________________________________
posesor a B.I./C.I. seria nr. ____________________ eliberat de la data de ________________ în
calitate de chiriaş.
Primul în calitate de proprietar închiriez, iar al doilea în calitate de chiriaş iau în chirie imobilul situat la adresa _________________________________________________________________________ compus din _________________
camere plus dependinţe, nemobilate / mobilate conform listei de inventar ce se va întocmi de către părţi la data intrării în imobil.
1. Termenul de închiriere este de la data de ____________ până la data de ______________ cu posibilitate de prelungire prin acordul ambelor părţi fără modificarea condiţiilor din prezentul contract
2.Chiria lunara este de ________________________ Plata se face ____________________________
3. Părţile au convenit astfel: chiriaşul sa plătească proprietarului suma de ______________ cu titlul de garanţie pentru plata cheltuielilor ce cad în sarcina chiriaşului şi care privesc imobilul ce face obiectul prezentului contract. Proprietarul se obligă ca la încetarea raporturilor dintre părţi, raporturi ce rezultă sau sunt consecinţa prezentului contract de închiriere, să restituie chiriaşului aceasta suma de bani.
4. În momentul încheierii contractului s-a plătit de către chiriaş suma de
reprezentând
5. Rezilierea contractului se face prin acordul ambelor părţi înainte de termen sau cu un preaviz de 30 zile calendaristice. În situaţia în care oricare din părţi nu respectă aceste condiţii va plăti celeilalte părţi despăgubiri în valoare de .
6. OBLIGAŢIILE CHIRIAªULUI:
- chiriaşul se obligă să folosească bunul închiriat conform destinaţiei sale, sa nu tulbure liniştea proprietăţilor vecini prin folosinţa sa.
- va preda imobilul la finalul perioadei de locaţiune în condiţiile iniţiale preluării lui,
- nu va subinchiria imobilul
- să plătească la timp cheltuielile de folosinţa a imobilului (apa, gaz, electricitate, etc)
- să respecte normele de prevenire a incendiilor, şi să întreţină bunurile în folosinţă exclusivă, (instalaţii de apa, gaz metan, mobilier- frigider şi dulap)
- să păstreze curăţenia şi să respecte normele de igiena în interiorul imobilului
- să restituie imobilul la data expirării contractului sau la rezilierea acestuia înainte de termen în condiţiile prezentului contract
- să despăgubească proprietarul de eventualele daune produse imobilului sau a bunurilor din interiorul acestuia din folosinţa sa
- să nu schimbe destinaţia imobilului din destinaţia de locuinţa
7. OBLIGAŢIILE PROPRIETARULUI:
- proprietarul se obligă să predea imobilul la data stabilita în contract în stare de folosinţa
- proprietarul se obligă să asigure locatorului imobilul potrivit destinaţiei pentru care a fost închiriat
- garantează chiriaşului împotriva viciilor ascunse ale imobilului...........................................................................................
- garantează pentru evictiune
Predarea imobilului către chiriaş se va face cel mai târziu la data de .
Prezentul contract conţine două pagini şi s-a încheiat în două exemplare, astăzi fiecare
parte intrând în posesia unui exemplar din contract.
La preluarea imobilului, aparatele de măsura aveau următoarele indexuri:
Index contor apă caldă
Index contor apă rece
Index energie electrică
La data închirierii la asociaţia de proprietari era de plata suma de
PROPRIETAR CHIRIAª
Contractul incheiat intre cele 2 parti=locator+locatar ,nu necesita autentificare sau legalizare