Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Obtinere custodie copil daca nu sunt casatorita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Obtinere custodie copil daca nu sunt casatorita

Barbatul cu care sunt nu a acceptat niciodata copilul si nici parintii lui , ma abuzeaza verbal si astazi mi a facut si cateva vanatai pe mana, si mi -a spus ca ii e scarba de mine, il rog mereu sa stea cu copilul si zice ca are treaba ( se joaca pe pc) si de la asta incepe scandalul . De stat , nu sta cu copilul avand un program de la 8-16 , avand un salariu de 1500 de lei el nu cumpara mai nimic copilului.
banii de la botez i-a bagat intr un pc performant 5000 lei si mai baga i banii in jocuri online. M-a dat afara de cateva ori si am fost prea lasa sa plec, ca ma ameninta sa plec dar copilul sa ramana .Ce pot sa fac?? ps : povestea e lunga si in capul lui eu sunt vinovata.

Daca plec fara ca el sa fie acasa poate sa ma dea in judecata ?? sau pot pati ceva?

lusyana, utilizator
In fiecare IML, din cate cunosc eu, exista cel putin doi dr. Deci, mama lui nu are cum sa fie singura care va poate intocmi un certificat medico-legal. Un astfel de certificat mi-a fost de folos la divort, cand a trebuit sa dovedesc ca fostul sot era violent. Plangere la politie nu i-am facut niciodata. In certificatul medico-legal sunt consemnate toate leziunile, inclusiv vanataile. De preferat a se merge la IML cel tarziu a 2-a zi, pentru ca vanataile sa fie perfect vizibile, nu vindecate sau in curs de vindecare. pentru a dovedi ca banii de la botez i-a investit in achizitionarea unui calculator performant este bine sa va faceti copii de pe certificatul de botez si factura de achizitionare a calculatorului, data achizitiei fiind la scurt timp dupa botez. Un avocat va poate invata mai multe cu privire la dovezile ce le puteti strange, atata timp cat mai locuiti in casa tatalui copilului. Odata plecata din casa, nu veti mai avea acces pentru eventuale probe.