Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Restituire suma client factura storno
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Restituire suma client factura storno

Buna ziua

Am urmatoarea situatie. Am facturat unui client suma de 10000 lei . Am incasat factura prin banca iar apoi a doua zi i-am restituit suma de 10000 inapoi clientului si i-am facut factura de storno pe suma respectiva.
Intrebarea este pe ce cont sa trec restituirea sumei cu factura de storno?
Cum sunt operatiile corecte?

In conformitate cu prevederile OMFP 3055/2009, punct 63, alin 9:
[ link extern ]
pagina 32
"(9) Inregistrarea stornarii unei operatiuni contabile aferente exercitiului financiar curent se efectueaza fie prin corectarea cu semnul minus a operatiunii initiale (stornare in rosu), fie prin înregistrarea inversa a acesteia (stornare in negru), in functie de politica contabila si programele informatice utilizate"