avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Restituire suma client factura storno
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Restituire suma client factura storno

Buna ziua

Am urmatoarea situatie. Am facturat unui client suma de 10000 lei . Am incasat factura prin banca iar apoi a doua zi i-am restituit suma de 10000 inapoi clientului si i-am facut factura de storno pe suma respectiva.
Intrebarea este pe ce cont sa trec restituirea sumei cu factura de storno?
Cum sunt operatiile corecte?

Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 14:52, 21 Octombrie 2013
In conformitate cu prevederile OMFP 3055/2009, punct 63, alin 9:
[ link extern ]
pagina 32
"(9) Inregistrarea stornarii unei operatiuni contabile aferente exercitiului financiar curent se efectueaza fie prin corectarea cu semnul minus a operatiunii initiale (stornare in rosu), fie prin înregistrarea inversa a acesteia (stornare in negru), in functie de politica contabila si programele informatice utilizate"

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factura storno claudia_petre claudia_petre Buna ziua. A trebuit sa platesc inapoi o parte dintr-o suma incasata pe un contract. Am facut o factura storno cu suma respectiva iar la valoarea totala ... (vezi toată discuția)
Inregistrare gresita ContSters170028 ContSters170028 Buna dimineata. In octombrie 2010, am emis o factura pentru un client, iar luna urmatoare a facut plata. In loc in o inregistrez: 411=512, am inregistrat-o ... (vezi toată discuția)
Storno cheltuiala simoponea simoponea Buna ziua! AM o cheltuiala de 5000 ron din 2011 pe care trebuie sa o stornez in 2013. Contul de cheltuiala este 0 in 2013, o inreg pe 1174? Si modific 101? (vezi toată discuția)