Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihnã pentru cim cu normã întreagã ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihnã pentru cim cu normã întreagã dar are co restant din cim cu timp parþial

Bună ziua,

Am şi eu următoarea speţă cu un angajator. Am un salariat care a fost angajat cu 4 ore/zi după care i s-a modificat timpul de lucru la 8 ore/zi. Când a avut cim cu 4 h/zi nu a efectuat concediul de odihnă şi acum angajatorul vrea să îi acorde concediu dar el îmi tot menţionează că mai are 4 zile din cim-ul cu 4 h/zi şi să-i scadă 2 zile de co acum că lucrează cu normă întreagă. De ce să-i plătească salariatului 4 zile de co cu salariul de normă întreagă. Cum pot să-l fac pe angajator să înţeleagă că tb să-i acorde cele 4 zile şi nu două cum vrea de fapt. Pentru că angajatorul iese în pierdere. Mulţumesc anticipat!
Prin Ordonanta de Urgenta nr. 65/2005 a fost abrogat alin. 4 al art. 140 din Codul Muncii care stabilea ca durata concediului de odihna anual pentru salariatii cu contract individual de munca cu timp partial se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat.

Art. 106 alin.1 din Codul Muncii spune ?Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.?

De asemenea, art. 7 din Directiva nr. 2003/88/CE transpusa in legislatia nationala garanteaza dreptul oricarui lucrator la un concediu anual platit de cel putin patru saptamani.

In consecinta, un salariat care isi desfasoara activitatea in baza unui contract individual de munca pe timp partial beneficiaza de cel putin 20 de zile de concediu de odihna.

Detalii
[ link extern ] /

Cornel Vasile, Consilier juridic
@ MIRELAIONICA

Din coroborarea dispozitiilor art. 106 cu dispozitiile art. 145 C. mun. rezulta ca timpul partial al contractului de munca nu influenteaza stagiul de cotizare la sistemul public de pensii si durata concediului de odihna.