Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Registru de casa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Registru de casa

Buna ziua!

Am o societate cu 2 puncte de lucru (magazine) si sediu. Am pentru fiecare cate un reg. de casa, deci in total 3. La sfarsit de saptamana iau toti banii din cele 2 magazine si ii transfer pe casa sediului.

Este corect, daca folosesc ca document justificativ Nota de transfer si fac inreg. 5311.1 = 5311.2?

Multumesc
Nota de transfer se refera la miscarea de bunuri materiale intre gestiunile firmei. Pentru depunerea in casieria centrala folositi dispozitia catre casierie si eventual monetar.
Adica sa fac DP pe numele administratorului la punctul de lucru si DI tot pe numele lui pentru sediu, pentru aceeasi suma?
george-neagu, moderator
La dispozitia de incasare mai fac si chitanta?
Nu. Dispozitia tine loc si de chitanta.
Dar monetarul este optional, eu stiu ca nu se mai foloseste demult, nu-i asa?