Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vreau sa vand societatea
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vreau sa vand societatea

Buna ziua. Cum trebuie sa procedez in momentul in care eu vreau sa vand societatea cu tot cu activitate (un stand comercial)
Pentru a va vinde societatea trebuie in principiu sa va vindeti partile sociale unei alte persoane cae doreste sa preia societattea.
adresati-va Registrului, sau unui birou de avocat si veti fi indrumat pas cu pas.
am apelat la acest sitte pt un sfat de la un avocat sau de la cine este in masura.daca ma poate ajuta cineva.....pana sa ajung la un avocat
Redactezi decizia asociat unic/hotararea adunare generala, actul aditiional la actul constitutiv si contractul de cesiune de parti sociale.

Cu cele trei te prezinti la ORC si inregistrezi cesiunea, care poate fi la valoarea nominala a partilor sociale sau la cea la care te intelegi cu viitorul cumparator.

Pt mai multe amanunte viziteaza:
[EDITAT]
Gabriela Mihai, Avocat