Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acordarea ajutoarelor pentru incalzire
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acordarea ajutoarelor pentru incalzire

Pentru acordarea subventiei de caldura am vazut ca nu este voie sa ai in posesie un autoturism cu o vechime mai mica de 10 ani.Daca noi suntem o familie formata din patru membri(doi adulti si doi copii)si masina(este din 2004-deci are 9 ani) este pe mine(sotia),dar cererea il are solicitant principal pe sotul,chiar nu se acorda?Adica chiar nu inteleg,cum te ajuta statul avand in vedere ca unul din cei doi copii are 5 luni si ii dau lapte praf(pe care il cumpar)si este destul de costisitor.Cum ma ajuta statul pe mine?Nu inteleg!!!
Una din conditiile restrictive pentru a accede la acest ajutor pentru incalzire este si vechimea autoturismului.
Nu are importanta pe numele cui din familie este cumparat acesta deoarece dv., proprietara masinii, ati figura in Declaratia pe proprie raspundere care trebuie depusa.

Anul trecut conditia legata de autoturism era sa aiba capacitatea mai mica de 1600 cmc, daca nu ma insel, fara importanta asupra vechimii. Anul acesta s-a schimbat conditia din capacitatea cilindrica in vechime.
Statul acorda ajutoare in masura in care are bani, iar daca nu are bani suficienti sa ajute pe mai multa lume, atunci pune conditii de indeplinit.