Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Al 13-lea salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Al 13-lea salariu

Buna ziua,

Astazi angajatorul a hotarat ca doreste sa acorde salariatilor la începutul fiecărui an calendaristic un bonus anual de 2%, calculat la salariul totală plătită de angajator pentru angajat timp de un an.
Acest bonus va exista ca un așa-numit al 13-lea, și trebuie să fie văzut ca un bonus de loialitate plătite de angajator pentru angajat.

Intrebare - trebuie sau nu trebuie inregistrat in Revisal?

Multumesc
HG nr.500/2011 prevede clar ca in REVISAL se introduc : salariul de bază lunar brut şi sporurile, astfel cum sunt prevăzute în contractul individual de muncă.

In speta, al treisprezecelea salariu sau acel bonus se va introduce in REVISAL numai daca este prevazut in c.i.m.