Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Avem de incasat facturi dar firma este declarata in ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Avem de incasat facturi dar firma este declarata in faliment si radiata prin hotarare !

ce avem de facut ?- mentionez ca ne incadram inca in termenul de trei ani .

S-a incheiat procedura falimentului?
Trebuia sa va inscrieti la masa credala.
Daca s-a incheiat procedura falimentului si a fost deja radiata societatea nu mai puteti face nimic, practic acea societate nu mai exista.
da, este radiata ,printr-o hotarare judecatoreasca ,am aflat la o saptamana dupa ...
Ma intereseaza, daca as putea sa merg la fisc cu acea hotarare judecatoreasca ,sa beneficiez de scaderea tva 24% si a impozitului de 16%,conform unei legi .
Firma respectiva este de tip fantoma !
Multumesc !
va rog ,un raspuns ...!
Ptr a beneficia de ajustarea TVA-ului si a impozitului pe profit aveti nevoie de:

1. de la ORC o dovada scrisa ca firma a fost radiata
2. hotararea judecatoreasca din care sa reiasa ca ati fost inscris la masa credala (din pacate nu puteti proba)

Aceste acte sunt necesare ptr a depune dosarul la finante in vederea ajustari.
Din pacate la punctul 2 dvs nu indepliniti acest criteriu.