avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Avem de incasat facturi dar firma este declarata in ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Avem de incasat facturi dar firma este declarata in faliment si radiata prin hotarare !

ce avem de facut ?- mentionez ca ne incadram inca in termenul de trei ani .

Cel mai recent răspuns: Flavius1984 , utilizator 10:32, 11 Noiembrie 2013
S-a incheiat procedura falimentului?
Trebuia sa va inscrieti la masa credala.
Daca s-a incheiat procedura falimentului si a fost deja radiata societatea nu mai puteti face nimic, practic acea societate nu mai exista.
da, este radiata ,printr-o hotarare judecatoreasca ,am aflat la o saptamana dupa ...
Ma intereseaza, daca as putea sa merg la fisc cu acea hotarare judecatoreasca ,sa beneficiez de scaderea tva 24% si a impozitului de 16%,conform unei legi .
Firma respectiva este de tip fantoma !
Multumesc !
va rog ,un raspuns ...!
Ptr a beneficia de ajustarea TVA-ului si a impozitului pe profit aveti nevoie de:

1. de la ORC o dovada scrisa ca firma a fost radiata
2. hotararea judecatoreasca din care sa reiasa ca ati fost inscris la masa credala (din pacate nu puteti proba)

Aceste acte sunt necesare ptr a depune dosarul la finante in vederea ajustari.
Din pacate la punctul 2 dvs nu indepliniti acest criteriu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare tva de la firme aflate in faliment Flavius1984 Flavius1984 In urma unei colaborari cu diferite firme am emis facturi fiscale care au ramas neachitate integral, intre timp la una din aceste firme sa deschis insolventei ... (vezi toată discuția)
Recuperare tva dupa hotarare judecatoreasca cristi4791 cristi4791 Aş dori sǎ recuperez tva-ul aferent unor facturi emise cǎtre un client, care nu a mai achitat aceste facturi, avem de la instanţa ... (vezi toată discuția)
Firma insolventa-radiata-tva ramas de plata-proces vb de scadere din evidenta a obligatiilor fiscale.. leila memet leila memet buna ziua,am avut o firma insolventa pe care am ales sa o lichidez prin tribunal,au ramas neachitate sume ce reprzentau tva de plata...apx 10000 lei,firma s-a ... (vezi toată discuția)