Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... autorizatie de constructie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

autorizatie de constructie

Situatia este urmatoarea : as dori sa refac gardul ce imprejmuieste imobilul. Gardul actual este din sarma si stalpi din lemn pentru sustinere. Eu vreau sa inlocui sarma deoarece s-a rupt, e veche de peste 14 ani, si as dori sa inlocui si stalpi pentru ca terenul a coborat pe sant din cauza santului si a ploilor. Pot face asta fara autorizatie sau imi trebuie autorizatie si pentru asta?
Daca doriti sa efectuati un gard din beton, acesta este o constructie , aveti nevoie de autorizatie de la Primarie , dar si de acordul vecinilor.Fara acordul acestora , daramarea gardului constituie abuz de drept si puteti fi obligat la plata de daune materiale.
Daca nu aveti acordul lor , si mai mult e nevoie de acces pe proprietatea lor , va trebui sa va adresatzi instantei de judecata .
Vreau sa il refac tot din ce este facut, adica sarma si stalpi din lemn, nu modific materialele din care este facut ci doar inlocui pe cele uzate.
Pana la urma pentru refacerea gardului ce imi imprejmuieste gradina, exact din aceleasi materiale si in acelasi loc, am nevoie de certificat de urbanism si de autorizatie de constructie?