Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare somer
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare somer

Vreau sa angajez un somer familist cu varsta de 23 ani, in conditiile prevazute in Legea 116/2002.De la AJOFM de care apartin imi spun ca legea s-a modificat incepind cu 22 oct. 2013 , respectiv Legea 250/2013 , dar din cauza ca la aceasta lege nu au aparut norme de aplicare , noua lege nu se poate aplica .
Studiind noua lege , adica Legea 250/2013 sa inteleg ca pe linga vechile facilitatile acordate angajatorilor ( somer max 25 ani familist sau cu copil in intretinere ) se introduce si notiunea de marginalizati sociali?
Legea este aplicabila si in lipsa acelor norme la care va referiti.

Normele aduc doar precizari in legatura cu aplicarea legii .

Actul normativ aduce o serie de modificari legislatiei in domeniu, una dintre principalele masuri fiind stimularea incadrarii pe piata muncii a tinerilor fara familie sau a celor cu diverse dizabilitati.

In acest sens, legea introduce notiunea de tanar cu risc de marginalizare sociala, ce se defineste dupa cum urmeaza:

Tanar cu risc de marginalizare sociala - persoana cu varsta cuprinsa intre 16-26 de ani, care se inregistreaza la agentia pentru ocuparea fortei de munca in a carei raza teritoriala isi are domiciliul sau, dupa caz, resedinta si se incadreaza in una dintre urmatoarele categorii:
- se afla in sistemul de protectie a copilului sau provine din acest sistem;
- are dizabilitati;
- nu are familie sau a carui familie nu ii poate asigura intretinerea;
- are copii in intretinere;
- a executat una sau mai multe pedepse privative de libertate;
- este victima a traficului de persoane.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...

Va multumesc pentru raspuns,dar va intreb faptul ca de circa 1 luna vreau sa angajez un tanar (a) familist cu varsta de 23 ani si cei de la AJOFM Neamt imi spun sa astept norme la noua lege , etc suna cumva a "dusul cu presul" ? - sau adevarul e mai de sus.Ce-as putea sa fac ?
Cu multa consideratie.
Va puteti adresa ANOFM-ului
Email de contact: anofm@anofm.ro