Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... CREANTA PRESCRISA PRIN DECIZIE TB, REPUSA PE ROL DE O ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

CREANTA PRESCRISA PRIN DECIZIE TB, REPUSA PE ROL DE O JUD.

Mai multi avocati, mi-au spus ca asa caz nu au mai intalnit. Ce au putut faca infractorii speculand legea? Sunt convinsa ca si-au dat concursul si persoane din justitie, astfel incat legile chiar asa bune, rele cum sunt sa poata fi ocolite. Astfel este scrisa povestea.

Codul civil romanesc, prezinta fisuri, in favoarea creditorilor-infractori. Deoarece multe “personalitati din politic” au dezvoltat afaceri pe sistemul camataresc, codul civil le este favorabil, astfel incat san u existe cai de aparare pentru debitorul-victima. Victimele tinta au fost si sunt femeile singura fie pe firme fie in viata civila. Asadar, in cazul in care debitorul este o victima, aceasta nu are cai de aparare. Cazul meu! In 1999, un tip s-a prefacut interesat de asociere pe firma. A dat o arvuna, urmand ca la notariat sa dea diferenta. A simulat apoi ca in drum spre notariat i-a fost furata borseta cu acte si bani, deci cesiunea s-a amanat pentru o data incerta. Pentru acea arvuna, ca schimb de incredere, a solicitat o chitanta de man ape care deja suma inscrisa era diferita de realitate. In chitanta, se specifica clar scopul avansului dat, "asocierea in participatiune" dar a solicitat sa apara scris garantarea cu bunurile firmei (persoanei juridice) dar si cu bunurile persoanei fizice (fiind vorba de asociat unic). Semnaturile finale, au fost numai din partea persoanei juridice, fiecare semnatura fiind acoperita de stampila. Ori legea spune distinct, ca si persoana fizica trebuie sa semneze individual si in clar o astfel de chitanta. La primul process, terminat, in 2002, creanta a fost atribuita persoanei fizice, netinandu-se cont ca ar fi fost mult mai legal sa fie proces comercial. In plus de asta, suma a fost convertita. Ori codul civil spune ca daca primesti vergi de aur, inapoiezi tot vergi de aur, articol care ar fi trebuit sa impiedice convertirea. Din 2002 pana in 2006 a urmat haituiala cu executarea silita fara insa a avea ce sa execute. Fapt care in codul civil nu exista: insolventa certa a debitorului – persoana fizica. In 2006 o judecatorie a decis prescrierea, si a emis o hotarare prin care spune ca dreptul de a mai cere executarea silita s-a prescris. A facut recurs. In urma recursului, a pierdut. Tribunalul a decis ca judecatoria are dreptate, creanta fiind prescrisa. S-a emis o hotarare definitiva si irevocabila. Creditorul a ignorat-o si a mers degraba la un notar si a cesionat creanta unui "boschetar" (asa arata tipul care venea pe la usa ca sa ne intimideze). La notariat nu a pomenit de existenta deciziei de prescriere emisa de un complet de recurs, si notarul a emis cesiunea creantei pe noul nume. Acest nou proprietar, a declansat o noua procedura de executare. Prima solicitare a fost respinsa deoarece nu fusesem anuntata de schimbarea creditorului. La a doua solicitare, am dus personal decizia de prescriere atat a judecatoriei cat si a tribunalului. Sedintele s-au tinut in secret, cu usile inchise, s-au dat amanari peste amanari toate fara justificare, ca in final, judecatoria (o tanara judecatoare nou angajata) sa ignore o decizie a unui for superior sa sa admita executarea silita. Din acest moment in codul de procedura civila, caile de aparare a unui debitor-victima lipsesc cu desavarsire. Forma mascata a contestatiei la executare nu a rezolvat problema, si cu toti pasii urmati procesul s-a incheiat in favoarea noului creditor cesionar. Acesta, daca inainte de a deveni proprietarul creantei isi permitea sa ameninte, acum amenintarile au crescut in intensitate. Amenintarile lui se refera la aruncarea cu acid pe fata si crima. Indivizii acestia, sunt un grup infractional, care actioneaza linistit, deoarece nimeni nu ii deranjeaza. Au luat de la victime terenuri si case, eu fiind probabil singura de la care nu au avut ce lua.
In primavera anului trecut, i-am vazut in fata unui notariat cu o alta victima, alt scenariu. Zilele astea, ma gandeam sa cedez presiunii si sa le propun o poprire. Dar, daca eu mor, ramane baiatul meu si cu o astfel de relatie cu un grup infractional, i-as creea un mare rau. Asa ca nu mai stiu ce am de facut, decat sa plec din tara.

Cum comentati?
Fara comentarii, evident.
Dar ati incercat sa formulati o plangere penala?Banuiesc ca nu, probabil ca vi s-a spus ca e tardiv.
Poate nici nu ati beneficiat de ajutor specializat. Este trist, dar trebuie sa fiti constienta ca un proces se poate pierde chiar si avand dreptate.Din pacate, aceasta este realitatea. De aceea, exista avocati. Daca sistemul ar fi functionat perfect si justitia nu ar fi fost oarba , nu ar fi existat...nici avocati.

Incercati sa cereti ajutor unui avocat bun si va rog, nu-mi spuneti ca vi s-au intamplat toate cele relatate avand alaturi si un avocat!

succes
av. Ileana Schwarz
In momentul repunerii pe rol, am mers cu avocat, dar sedintele de acest gen sunt cu usile inchise fara citarea partilor si nu au acces nici avocatii nici partile. Amanarile nemotivate au fost la limita. Cand nu a mai putut da inca o amanare, a repus cauza pe rol, dar tot cu usile inchise. Judecatoarei i s-a impus clar sa se faca luntre si punte sa dea castig de cauza infractorilor. Am avut si dosare penale, si cu martori, toate intrepretate invers. Am vazut intr-o incheiere cum ca eu nu am fost de fata. O alta minciuna, ca multe altele. Si acum este un dosar de 2 kg la politie, si zace in sertar. La acel dosar, probabil ca ar trebui un avocat cu spate puternic. Am gasit un avocat bun care a stiut sa se adreseze peste hotare, dar pana vine de acolo raspunsul, in tara ne omoram intre noi. am vazut dosare pierdute recent de Romania din 2003. Multumesc de comentariu, din vorbele dvs., inteleg ca toate sau in parte au fost judecate incorect. Va doresc numai bine.
De ani de zile semnalez actiunile acestui grup, cu detalii, acte, cu indicarea unor falsurilor in acte si abia acum am primit un raspuns sincer:

Raspuns: "Aspectele menţionate exced competenţelor Poliţiei." Deci dreptatea trebuie sa ne-o facem fiecare singuri.

Asa sa fie? la fel si cu: [ link extern ]
georgetta9, utilizator
As fi tare curios sa stiu ce a motivat judecatoarea pentru repunerea pe rol a creantei....