avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionar
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionar

Buna seara!Tata este nascut in data de 08.03.1962.Este pensionat din 2001 cu grad de handicap accentuat ca NEVAZATOR.Pana in 2001 are cotizat 21 de ani si 8 luni.Din 2001 a luat pensie de handicap si pensie pentru munca depusa in limita de varsta.intrebari:
1.Perioada din 2001 pana acum cat a luat pensia pentru limita de varsta(care a fost impozitata)se pune la stagiul de citizare?stiu ca pensia de handicap se pune la perioada asimilata
2.In art 59 din legea 2632010 specifica k NEVAZATORII se pot pensiona indiferent de varsta daca au o treimi din perioada de cotizare realizata,dar acolo nu specifica daca conteaza gradul de invaliditate la NEVAZATORI pentru a te pensiona la limita de varsta
3.Acasa a primit ca el are handicap grad accentuat si se incadreaza la art 58 din legea 2632010,dar el cum e cu handicap de nevazator grad accentuat nu se incadreaza la art 59 din legea 2632010?
4.Am citi ca dupa noua lege 2632010 varsta minima la barbati indiferent cu ce handicap au este de 52,deci tata conform art 59 din legea 2632010 si articolul asta privind varsta de 52 de ani nu s-ar putea pensiona la varsta de 52 de ani?
Multumesc mult,va rog sa imi da-ti niste raspunsuri
Cel mai recent răspuns: ionutzul , utilizator 12:31, 14 Noiembrie 2013
Este pensionat din 2001 cu grad de handicap accentuat ca NEVAZATOR


Din 2001 a luat pensie de handicap si pensie pentru munca depusa in limita de varsta.


Va cam contraziceti. Probabil ati vrut sa spuneti ca are pensie de invaliditate si indemnizatie de handicap.
Daca are pensie de invaliditate, atunci aceasta se va transforma din oficiu in pensie limita de varsta atunci cand va implini varsta standard de pensionare, adica 65 de ani. (daca nu se va modifica legea pana atunci!)

Legea nr. 263/2010:
ART. 82
(1) La data îndeplinirii condiţiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, pensia de invaliditate devine pensie pentru limită de vârstă.
(2) În situaţia prevăzută la alin. (1) se acordă, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.
(3) Indemnizaţia pentru însoţitor prevăzută la art. 77 se menţine şi pe durata acordării pensiei pentru limită de vârstă.


Pai cum la 65 de ani,dak el are handicapul preexistent,avandul de la 8 ani, si are gradul de handicap accentuat,dar il are ca NEVAZATOR
Cum se interpreteaza legea 2632010 pentru nevazatori?
Beneficiaza de indemnizatie de handicap si pensie pentru limita de varsta pe legea 19/2000.

Legea 19/2000

Art. 47

(2) Asiguratii nevazatori beneficiaza de pensie pentru limita de varsta, indiferent de varsta, daca au realizat ca nevazator cel putin o treime din stagiul complet de cotizare prevazut de lege.


Daca pensia este de limita de varsta,totul este in regula.
Nu mai poate beneficia de alte recalculari,sau reducereri ale varstei standard.
Asta stiu,dar dupa noua lege 263/2010 mai poate beneficia de pensie pentru limita de varsta?

Alte discuții în legătură

Pensie pentru limita de varsta pentru nevazatori vostinariu mihaela vostinariu mihaela Buna ziua, Mama mea este in pensie de invaliditate gradul II, este si persoana cu handicap gradul accentuat cod 4- nevazator. In art 59 din L 263/2010 si art ... (vezi toată discuția)
Pensionare ionutzul ionutzul Sunt nascut in 8 martie 1962 si am lucrati 21 de ani si 8 luni.Am un handicap,nu vad deloc cu un ochi si am fost incadrat in grad de handicap mediu.Intrebarea ... (vezi toată discuția)
Pot avea un loc de munca daca sunt pensionat? ContSters163452 ContSters163452 Sunt pensionat pe caz de handicap accentuat (Legea 263, art.59) si doresc sa stiu daca mai am drept de munca si in ce conditii. (vezi toată discuția)