Forum Discuţii juridice Traduceri Traduceri si traducatori - noutati legislative?
Discuție deschisă în Traduceri

Traduceri si traducatori - noutati legislative?

Sunt traducator autorizat de limba germana pe langa Ministerul de Justitie si in acelasi timp am PFa de traducator. S-a schimbat ceva de curand in legislatia pentru traducatori?
Da, s-a schimbat legea privind legalizarile. In cazul in care la asta va refereati. Exista o noua incheire si o noua metodologie de aplicare.
@carmenalecu
Modificarile aduse in ceea ce priveste intocmirea si legalizarea traducerilor sunt cuprinse in Normele de aplicare a Legii notarilor si a activitatii notariale 36/1995 republicata. Articolele care aduc modificarile referitoare la efectuarea si legalizarea traducerilor sunt la pag. 79-81 si Anexa 22.
Detalii:
[ link extern ]
www.avocatnet.ro/content/for...
L.C.
multumesc mult!