Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna ziua
El are o amanta de 3 ani si a depus actele de divort. Eu nu am bani de avocat, societatea la care lucrez este intr-o situatie financiara grea, are datorii la salariatii 6 salarii si s-ar putea sa intre in insolventa. Dati-mi va rog un sfat. Multumesc frumos.
pt a va oferi un sfat pertinent trebuie sa ne dati si alte amanunte;exista copii minori rezultati din casatorie,din culpa cui se solicita desfacerea casatoriei etc
El solicita din vina mea, eu in intampinare am solicitat din vina lui, avem 2 copii majori.
Puteti sa va intelegeti sa divortati de comun acord sau din culpa comuna. Pt a divorta din vina lui, trebuie sa probati ca are o amanta.
Cati ani de casatorie aveti ?
gi-jane2, moderator
23, pai nu vrea de comun acord, actele sunt depuse, trebuie sa apara primul termen. La primul termen trebuie sa am neaparat avocat?
A recunoscut singur ca are de fata cu copii si a fost vazut de multi, inclusiv de catre copii cu respectiva.
gi-jane2, moderator
Copiii nu pot fi martori, puteti pune in rest pe cine doriti martor.
Nu sunteti obligata sa aveti avocat, insa v-ar prinde bine.
Prin intampinare formulati raspunsul dvs la cererea lui, prin cerere reconventionala faceti propria dvs cerere, sa se desfaca casatoria din vina lui si eventual despagubiri pt ca aveti mai mult de 20 de ani de casatorie, iar divortul va aduce un dezechilibru printre altele si financiar.
Poate va sprijina copiii pt a va angaja avocat.
Cereti si cheltuieli de judecata.
Ce vina va atribuie el si ce vrea in afara de divort din vina dvs?