Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Sugestie Legala (Daca este nevoie de infiintare SRL)
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Sugestie Legala (Daca este nevoie de infiintare SRL)

Buna seara, as dori si eu daca poate cineva sa ma ajute cu ceva sfaturi/idei daca suntei in cunostinta de cauza.

Problema e in felul urmator, sunt pasionat sa dezvolt aplicatii de mobil, si sa scriu carti electronice (ebooks), am vrut sa le pun la vanzare dar nu am vrut sa ma risc cu fiscul etc, in nestire de cauza. Si m-am limitat la facutul de aplicatii/ebook-uri in scop personal deci fara profit ca nu vroiam belele pe cap. Le dau free la useri in schimbul inregistrarii lor pe site-ul meu, etc.. As dori sa intru cu totul in legalitate, sa le pot vinde si ebook-urile pe siteuri gen amazon.com / kindle, dar si vanzari de aplicatii in marketplace-uri gen Google Play, iTunes. Cu toate ca nu am cerut pana acum bani pe apps/ebooks, si le-am folosit mai mult ca test si le-am dat free sa vad daca merge ceva, acum as dori cum am zis sa pun totul in legalitate. Problema ar fi ca nu am clienti romani, majoritatea vor cumpara cartile/applicatiile din usa/uk unde am sa fac si reclama, iar produsul nu va fi ceva palpabil/real ci unul virtual, trebuie sa infiintez SRL? Sau pot doar sa declar de exemplu cat profit am facut dupa urma vanzarilor acelor ebooks/apps, la finante si cu asta basta... ca sincer nu prea as avea nevoie de sediu de firma si tot tacamul, pentru ceea ce voi face eu. Stiu ca as putea fi PFA sa scap mai usor si fara atata birocratie dar sincer nu cred ca ma avantaja prea mult mai ales pe web + ca tot trebuie sa dau cam aceleasi taxe din cate am vazut ca si la SRL.

Imi cer scuze pentru "mormanul" de text, iar daca se poate sa veniti si cu o sugestie va fi super.

Va multumesc in avans,
Stefan
Stephen303, utilizator
Totul depinde si de valoarea cifrei de afaceri pe care o aproximezi a o realiza, si profilul clientului final (persoana fizica sau juridica). Pe de o parte daca activitatea ta va fi un SERVICIU adresat clientilor tai, si anume cel de programare, renteaza mai mult sa te autorizezi ca si PFA cu norma fixa de venit. Daca (si bine am citit mai sus) te vei axa pe COMERT aici mai bine este sa alegi varianta SRL deoarece normele de impozitare sunt mai avantajoase.
Fiind un produs virtual pus la vanzare pe o platforma online, problema se pune de unde este vanzatorul si unde isi inregistreaza veniturile. In cazul tau poti face o entitate economica cu sediul in Romania, si sa vinzi printr-un site online aceste "carti", urmand a le emite facturi (invoice-uri, ca sa inteleaga si ei) pe care le inregistrezi in contabilitatea firmei. Atentie la pragurile de TVA si impozit pe profit, TVA intracomunitar (daca e cazul sa vinzi in Europa la alte persoane juridice platitoare de TVA), etc.; asadar un contabil este esential.
SmartApp_ro a scris:

Totul depinde si de valoarea cifrei de afaceri pe care o aproximezi a o realiza, si profilul clientului final (persoana fizica sau juridica). Pe de o parte daca activitatea ta va fi un SERVICIU adresat clientilor tai, si anume cel de programare, renteaza mai mult sa te autorizezi ca si PFA cu norma fixa de venit. Daca (si bine am citit mai sus) te vei axa pe COMERT aici mai bine este sa alegi varianta SRL deoarece normele de impozitare sunt mai avantajoase.
Fiind un produs virtual pus la vanzare pe o platforma online, problema se pune de unde este vanzatorul si unde isi inregistreaza veniturile. In cazul tau poti face o entitate economica cu sediul in Romania, si sa vinzi printr-un site online aceste "carti", urmand a le emite facturi (invoice-uri, ca sa inteleaga si ei) pe care le inregistrezi in contabilitatea firmei. Atentie la pragurile de TVA si impozit pe profit, TVA intracomunitar (daca e cazul sa vinzi in Europa la alte persoane juridice platitoare de TVA), etc.; asadar un contabil este esential.

Da, cam asa ma gandeam si eu in privinta SRL-ului, pentru ca PFA chiar nu ma ajuta online cu nimic, mai ales ca nu voi oferi servicii de genul programare. Voi lua cat de curand legatura cu un contabil din Bucuresti sa ma indrume mai departe. Multumesc de mesaj.
Si daca ai nevoie si de firma, inlocuieste liniuta din numele meu cu un punct, si spor la treaba. E gratuit, apropo!