avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata orelor pe timpul noptii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata orelor pe timpul noptii

Cum este corect sa se plateasca sporul de noapte?
- cu un spor de 15% la salariul de baza?
- sau ,cu un spor la orele de noapte efectiv lucrate (25%la salariul de baza )?

Mentionez ca se lucreaza in ture (12/24)....intr-o luna sunt persoane care au 8 ore de noapte si sunt care au pana la 72 de ore de noapte .

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: alexandrunan , utilizator 08:54, 1 Noiembrie 2013
Conf art 125 alin 2 CM salariatul de noapte reprezintă, după caz:
a) salariatul care efectuează muncă de noapte cel puţin 3 ore din timpul său zilnic de lucru;
b) salariatul care efectuează muncă de noapte în proporţie de cel puţin 30% din timpul său lunar de lucru.
Conf art 126 CM salariaţii de noapte beneficiază:
a) fie de program de lucru redus cu o oră faţă de durata normală a zilei de muncă, pentru zilele în care efectuează cel puţin 3 ore de muncă de noapte, fără ca aceasta să ducă la scăderea salariului de bază;
b) fie de un spor pentru munca prestată în timpul nopţii de 25% din salariul de bază, dacă timpul astfel lucrat reprezintă cel puţin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.

multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Muncă în tură de noapte Katalin13 Katalin13 Dacă lucrez in tură de noapte de luni până vineri orele de sâmbătă dimineață cum ar trebui plătite preciz că lucrez 8 ore de la 22:30 vineri seara ... (vezi toată discuția)
Plata ture noapte in sarbatori legale Buna seara! Am lucrat pe 1 mai tura noapte , angajatorul nu m a platit decat ca o tura normala, a spus ca oricum dupa noapte am 48 ore libere El considera tura ... (vezi toată discuția)
Spor de noapte cip-fincu cip-fincu Bună ziua,deranjez cu o întrebare referitoare la sporul de noapte in mapn! Lucrez in ture de 24 h cu repaus 72h, în intervalul de 24h am dreptul la odihna ... (vezi toată discuția)