Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata orelor pe timpul noptii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata orelor pe timpul noptii

Cum este corect sa se plateasca sporul de noapte?
- cu un spor de 15% la salariul de baza?
- sau ,cu un spor la orele de noapte efectiv lucrate (25%la salariul de baza )?

Mentionez ca se lucreaza in ture (12/24)....intr-o luna sunt persoane care au 8 ore de noapte si sunt care au pana la 72 de ore de noapte .

Multumesc.
Conf art 125 alin 2 CM salariatul de noapte reprezintă, după caz:
a) salariatul care efectuează muncă de noapte cel puţin 3 ore din timpul său zilnic de lucru;
b) salariatul care efectuează muncă de noapte în proporţie de cel puţin 30% din timpul său lunar de lucru.
Conf art 126 CM salariaţii de noapte beneficiază:
a) fie de program de lucru redus cu o oră faţă de durata normală a zilei de muncă, pentru zilele în care efectuează cel puţin 3 ore de muncă de noapte, fără ca aceasta să ducă la scăderea salariului de bază;
b) fie de un spor pentru munca prestată în timpul nopţii de 25% din salariul de bază, dacă timpul astfel lucrat reprezintă cel puţin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.

multumesc