Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare venituri din arenda
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare venituri din arenda

Buna ziua
Sunt proprietar de teren si am dat in arenda unei societati suprafata de 1,29 ha , nivelul arendei fiind de 500 kg /pentru un ha
Cine are obligatia sa plateasca impozitul pe venit din redeventa din contractul de arendare ,respectiv 500 kg griu arendatorul (-proprietarul) sau arendasul
B-) eu am in arenda 30ha si pentru suprafetele pe care iau eu subventia platesc impozit la ANAF
Pentru Aura2013: aveti doua variante, fie va retine arendasul din suma cuvenita pentru impozitul pe venitul din arenda, il declara si il plateste el sau, a doua varianta, vi se da toata suma si declarati dumneavoastra venitul obtinut si impozitul datorat prin depunerea declaratiei 200 si il platiti personal.
Pentru oricare varianta optati de comun acord cu arendasul, ea trebuie trecuta in contractul de arenda.

Pentru jeanluk: dumneavoastra ca arendas, in functie de forma de organizare, aveti de plata impozitele aferente.

george-neagu a scris:

Pentru Aura2013: aveti doua variante, fie va retine arendasul din suma cuvenita pentru impozitul pe venitul din arenda, il declara si il plateste el sau, a doua varianta, vi se da toata suma si declarati dumneavoastra venitul obtinut si impozitul datorat prin depunerea declaratiei 200 si il platiti personal.
Pentru oricare varianta optati de comun acord cu arendasul, ea trebuie trecuta in contractul de arenda.

Pentru jeanluk: dumneavoastra ca arendas, in functie de forma de organizare, aveti de plata impozitele aferente.

#-o
impozitele au aparut pe parcurs! in realitate se practica mica intelegere: iau eu subventia -iei tu mai mult grâu, iei tu subventia ca proprietat-iei mai putin grau spre deloc! Acum cu introducerea impozitului forfetar coroborat cu injumătățirea preturilor la toate produsele agricole o sa vedem ce se intâmplă!
Eu ca si mic arendaș aș prefera sistarea subventiei decât ceea ce se intampla acum!