avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare venituri din arenda
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare venituri din arenda

Buna ziua
Sunt proprietar de teren si am dat in arenda unei societati suprafata de 1,29 ha , nivelul arendei fiind de 500 kg /pentru un ha
Cine are obligatia sa plateasca impozitul pe venit din redeventa din contractul de arendare ,respectiv 500 kg griu arendatorul (-proprietarul) sau arendasul
Cel mai recent răspuns: jeanluk , utilizator 23:20, 29 Octombrie 2013
B-) eu am in arenda 30ha si pentru suprafetele pe care iau eu subventia platesc impozit la ANAF
Pentru Aura2013: aveti doua variante, fie va retine arendasul din suma cuvenita pentru impozitul pe venitul din arenda, il declara si il plateste el sau, a doua varianta, vi se da toata suma si declarati dumneavoastra venitul obtinut si impozitul datorat prin depunerea declaratiei 200 si il platiti personal.
Pentru oricare varianta optati de comun acord cu arendasul, ea trebuie trecuta in contractul de arenda.

Pentru jeanluk: dumneavoastra ca arendas, in functie de forma de organizare, aveti de plata impozitele aferente.

george-neagu a scris:

Pentru Aura2013: aveti doua variante, fie va retine arendasul din suma cuvenita pentru impozitul pe venitul din arenda, il declara si il plateste el sau, a doua varianta, vi se da toata suma si declarati dumneavoastra venitul obtinut si impozitul datorat prin depunerea declaratiei 200 si il platiti personal.
Pentru oricare varianta optati de comun acord cu arendasul, ea trebuie trecuta in contractul de arenda.

Pentru jeanluk: dumneavoastra ca arendas, in functie de forma de organizare, aveti de plata impozitele aferente.



#-o
impozitele au aparut pe parcurs! in realitate se practica mica intelegere: iau eu subventia -iei tu mai mult grâu, iei tu subventia ca proprietat-iei mai putin grau spre deloc! Acum cu introducerea impozitului forfetar coroborat cu injumătățirea preturilor la toate produsele agricole o sa vedem ce se intâmplă!
Eu ca si mic arendaș aș prefera sistarea subventiei decât ceea ce se intampla acum!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Arenda 2018 Lisonelta400 Lisonelta400 Mie arendasul mi-a dat 35197,50 lei pe anul 2018. Am citit la ANAF ca se plateste impozitul la suma de 550 de lei tona de grau. In realitate eu am primit 650 ... (vezi toată discuția)
Impozitul pe venit din arenda badiufilaret badiufilaret mai trebuie platit de tata impozitul pe venit din arenda? mentionez aici un lucru: tatal meu este pensionar si a dat o suprafata de 1ha si 30 de ari in arenda ... (vezi toată discuția)
Impozit venit din arenda AniFlorea AniFlorea Un contract de arenda pentru suprafata de 1 ha cu 1000 kg /ha: arendatorul doreste 500 de kg produse(respectiv grau!) si diferenta in bani.Pretul la plata ... (vezi toată discuția)