avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 730 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariat condamnat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariat condamnat

Am un salariat care are contractul individual de munca suspendat cf art. 51,lit. A( crestere copil). Aceasta suspendare expira in luna decembrie 2013.
Cum e corect sa procedez daca acesta a fost condamnat in luna octombrie 2013 la 3 ani de inchisoare cu executare:
- astept sa expire perioada suspendarii pentru crestere copil-respectiv dec.2013,si atunci operez supendare cf art. 56,litF(susp ctr. pentru executarea pedepsei)
sau
- modific acum aticolul in baza caruia are contractul de munca suspendat?

Din ce am citit am inteles ca nu pot sa-i desfac contractul de munca...
Multumesc anticipat pentru raspuns!

Alte discuții în legătură

Detalii sentinta de condamnare pentru art 87 al.1 din oug.195/2002 alecs_busty alecs_busty Solutie: În baza art. 87 alin. 1 din O.U.G. 195/2002., cu aplicarea art.320 indice 1 alin.7 C.p.p. condamnă pe inculpatul P A M la pedeapsa de 8 luni ... (vezi toată discuția)
Va rog lamuriti-ma cu interpretarea unei sentinte Trestianu Trestianu Ce sa inteleg din asta?va rog ajutati-ma cu un raspuns In baza art. 87 al. 1 din OUG 195/2002 republicată, cu aplicarea art 320 ind. 1 C.p.p. şi art. ... (vezi toată discuția)
Suspendare Happynes Happynes cum se executa pedeapsa cu suspendare?in penitenciar sau acasa de exemplu la 7 ani rog raspuns (vezi toată discuția)